Katagoria: Działy czasopisma, opublikowano: 20 kwietnia 2017


Kierowco, kup alkomat!

Kierowco, kup alkomat!

Jest wiele zalet posiadania własnego alkomatu – największą z nich jest możliwość zadbania o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich oraz innych uczestników ruchu. Własny alkomat może uchronić Cię przed karą, bo w porę powie Ci, abyś nie wsiadał jeszcze za kierownicę.

 

Kiedy zdecydujesz się prowadzić auto następnego dnia po zakrapianej imprezie, podczas policyjnej kontroli możesz się mocno zdziwić. Nawet jeśli czujesz się, jakbyś był już trzeźwy, w Twoim organizmie wciąż może pozostawać alkohol. Na pewno wyczuje to policyjny alkomat, a policjanci nie będą łaskawi w kwestii kar za prowadzenie pod wpływem.

 

Dlaczego warto kupić alkomat?

Jest wiele „za” i prawdopodobnie żadnego „przeciw”. Alkomat to inwestycja w bezpieczeństwo – nietrzeźwi kierowcy to w dzisiejszych czasach prawdziwa plaga. Kierowanie pojazdem pod wpływem to oznaka nieodpowiedzialności i braku wyobraźni. Jednak czasem może Cię zwieść uczucie, że jesteś już trzeźwy – po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów możesz poczuć się słabiej, spowolni się czas reakcji i złapie Cię senność. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badania zanim wsiądziesz za kierownicę. Jeśli wynik będzie wyższy niż 0 promili, odczekaj jeszcze jakiś czas i ponów badanie – radzi ekspert z portalu http://www.kalibracja-alkomatu.pl/.

 

Jak dbać o alkomat?

Nie wystarczy kupić alkomat i trzymać go w schowku w samochodzie. To delikatne urządzenie wymaga specjalnego traktowania – wszystko po to, aby wyniki badań były prawidłowe. Producent do każdego alkomatu dołącza instrukcję użytkowania, przechowywania i zalecenia dotyczące kalibracji. Kalibracja to proces konieczny do tego, aby sensor działał sprawnie. Zwykle wykonuje się ją co 6-12 miesięcy lub co określoną liczbę wykonanych pomiarów. Kalibracją zajmują się profesjonalne serwisy. Do jej wykonania konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, dlatego nie powinno się próbować samodzielnego kalibrowania. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat kalibracji oraz tego, gdzie można jej dokonać, odwiedź stronę http://www.kalibracja-alkomatu.pl/kalibracja-alkomatow-krakow.html.

 

Przechowywanie alkomatu

Ważne, aby nie zostawiać urządzenia w schowku samochodowym – latem i zimą temperatury mogą być bardzo wysokie lub bardzo niskie, a oddziaływanie tak skrajnych temperatur może nawet uszkodzić sensor. Najlepiej trzymać go w domu, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Nie wolno też trzymać alkomatu w pobliżu substancji, takich jak aceton czy alkohol – mogą rozkalibrować urządzenie, a w najgorszym wypadku je uszkodzić.

 

Jak prawidłowo wykonać badanie?

Należy zawsze pamiętać o tym, że możemy dmuchać w alkomat dopiero po 30 minutach od wypicia ostatniego kieliszka. W przeciwnym razie kropelki alkoholu mogą dostać się do urządzenia i sfałszować wynik oraz uszkodzić je. Przed badaniem nie można też palić papierosów. Najlepiej przepłukać usta wodą, aby pozbyć się resztek alkoholu czy nikotyny. Nie wolno też przeprowadzać badania jednorazowym ustnikiem więcej niż raz i badać kilkanaście osób jedna po drugiej.

 

Zdjęcie: Monika Święcka.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This