Katagoria: Komentarz naczelnego, opublikowano: 14 lipca 2015


Za Niemcami pójdą inni

Za Niemcami pójdą inni

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2015/7-10
Przeczytaj on-line

 

Sprawa płacy minimalnej dla kierowców rozlewa się po Europie. Niestety, nawet unijne rozstrzygnięcie niekorzystne dla Niemiec nie będzie w stanie zahamować tego procesu.

 

Słynne 8,5 euro już zbiera swoje żniwo. Niemcy starając się wprowadzić minimalną płacę, wprowadzili na europejskie salony problem konkurencji w transporcie. Jak wiadomo polscy przewoźnicy są najgroźniejszym konkurentem wielu firm przewozowych w Europie Zachodniej. Mamy doskonałych kierowców, dobry tabor, konkurencyjne ceny i ugruntowaną, solidną renomę. Skoro nie można z nami wygrać w bezpośredniej walce, to szuka się kruczków.

Jednym z nich jest płaca minimalna, innym sprawa zasad delegowania. W którymś momencie unia ugnie się pod presją argumentów przewoźników z państw starej unii. Myślę, że na ołtarzu jedności zostanie położona polska ofiara w postaci płacy minimalnej. Przypomnijmy, że po Niemcach podobne regulacje chce wprowadzić Paryż. A to są państwa o kapitalnym znaczeniu dla unii. Warto by także pomyśleć o wprowadzeniu minimalnej stawki za kilometr dla wszystkich przewoźników, także tych spoza UE. Zobaczymy, co się będzie działo?

Oczywiście można mówić o zasadach zdrowej konkurencji, ale czy w UE tak naprawdę one obowiązują? Armia urzędników z Brukseli skutecznie je niweluje, wprowadzając szereg ograniczeń i zakazów. Skoro nasi kierowcy mogą jeździć taniej, to znaczy że w Polsce jest taki rynek pracy. My po prostu jesteśmy na dorobku…

Zbigniew Witamborski

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This