Katagoria: Rynek, opublikowano: 12 stycznia 2016


Bridgestone rozbudował Stargard

Bridgestone rozbudował Stargard

Artykuł z numeru: TRUCKauto 2015/19-24
Przeczytaj on-line

 

Bridgestone zakończył rozbudowę fabryki opon w Stargardzie Szczecińskim. Efektem wartej 120 mln euro inwestycji jest zwiększenie produkcji do 3600 opon dziennie, uruchomienie nowej linii do produkcji 1700 pasów bieżnika na dobę i stworzenie 170 nowych miejsc pracy.

 

Fabryka w Stargardzie Szczecińskim jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Na powierzchni 147 tys. mkw. wytwarzane są wysokiej jakości opony do samochodów ciężarowych i autobusów. Dzięki zakończonej inwestycji powstają tu m. in. najnowocześniejsze, paliwooszczędne opony serii ecopia oraz pasy bieżnika marki Bandag do bieżnikowania opon w ciężarówkach i autobusach. Ta technologia umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji dużych opon, ponieważ daje im ona „drugie życie” oraz jest korzystna z punktu widzenia środowiska naturalnego.

Rozbudowa zakładu umożliwiła zwiększenie zatrudnienia do poziomu 835 pracowników. Fabryka przetwarza dziennie 124 tony gumy, z której powstaje 3600 opon i 1700 pasów bieżnika. Bridgestone Stargard dostarcza swoje produkty do klientów na całym świecie, w tym do największych producentów pojazdów jak: Daimler, IVECO, Volvo czy Scania.

Uroczyste zakończenie inwestycji odbyło się 6 listopada br. w Stargardzie Szczecińskim. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz lokalnych oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, którzy wspierali realizację projektu.

– Projekt inwestycyjny obok rozbudowy fabryki to także wdrożenie nowoczesnych technologii produkcji opon. Jego zakończenie jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej firmy, ale także regionu zachodniopomorskiego i branży oponiarskiej – mówi Gert Jansen Plant Manager, Bridgestone Stargard. – Polska jest jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w Środkowo-Wschodniej Europie. Po pierwsze ma bardzo dogodną lokalizację – bliskie sąsiedztwo z Niemcami, czyli największym rynkiem zbytu. Dodatkowo Polska stworzyła bardzo przyjazne otoczenie dla naszych interesów – włożyła wiele wysiłku, by poprawić całą infrastrukturę oraz administrację. Zachętą są też specjalne strefy ekonomiczne, w których można zainwestować i korzystać z ulg podatkowych, a także dobra infrastruktura telekomunikacyjna. Oprócz tego w Polsce mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Młode pokolenie jest bardzo przedsiębiorcze i wykształcone oraz efektywne w pracy – dodaje.

Wybudowana w 2009 r. fabryka jest jednym z 4 zakładów produkcyjnych Bridgestone Corporation w Polsce. Łączna wartość inwestycji japońskiego koncernu w naszym kraju wyniosła ponad 536 mln euro, co czyni go jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

Opr. AM

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This