Katagoria: ciągniki siodłowe, Technika, opublikowano: 14 lipca 2015


Maszyna ma lżejszą nogę

Maszyna ma lżejszą nogę

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2015/3-4
Przeczytaj on-line

 

Inteligentny tempomat PPC wygrał z polskim mistrzem ekonomicznej jazdy Stanisławem Mierzejewskim, osiągając lepszy od niego wynik aż o 2 l/100km. Rywale pokonali tę samą, 68-kilometrową trasę pojazdem ciężarowym Mercedes-Benz Actros.

 

Niskie spalanie jest dla firm transportowych wyjątkowo istotne. Dlatego też przewoźnicy intensywnie szkolą swoich kierowców w zakresie ekonomicznej jazdy. Spośród nich wybierani są najlepsi z najlepszych – mistrzowie ekonomii. Jednym z nich, wyłonionych podczas mistrzostw organizowanych przez jedną z konkurencyjnych marek, jest Stanisław Mierzejewski – kierowca i właściciel firmy transportowej. Podjął on wyzwanie i zmierzył się z maszyną, stanowiącą połączenie najnowocześniejszych technologii.

 

Człowiek kontra PPC

Rywalem Mierzejewskiego był inteligentny tempomat Mercedes-Benz – PPC (ang. Predictive Powertrain Control). Urządzenie to dostosowuje prędkość poruszania się pojazdu do topografii terenu, a także do panujących aktualnie warunków drogowych w ten sposób, aby zminimalizować spalanie, zachowując jednocześnie określone z góry tempo. Obaj zawodnicy spotykali się na 68-kilometrowym odcinku drogi szybkiego ruchu S-7 między zjazdami Suchedniów i Kielce Jaworznia. Średnia prędkość obu przejazdów wynosiła 72,5 km/h. Trasa została pokonana przez w pełni obciążony, 40-tonowy zestaw Mercedes-Benz Actros 1845 LS z naczepą plandekową firmy Schmitz Cargobull.

Wyniki obu mistrzów okazały się bardzo dobre. P. Mierzejewski osiągnął spalanie na średnim poziomie 32,7 l/100km, do czego została doliczona regulaminowa kara 0,5 l/100 km za przekroczenie prędkości. Dało mu to ostatecznie 33,2 l/100km, co stanowi świetny wynik na tak pofałdowanym terenie, jakim są Góry Świętokrzyskie. To nie wystarczyło jednak, aby pokonać maszynę. Po powtórzeniu tej samej trasy z włączonym PPC, spalanie osiągnęło średni poziom 31,2 l/100km, czyli aż o 2 l/100 km mniej!

 

(opr. – ama)

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This