Katagoria: ciągniki siodłowe, opublikowano: 19 kwietnia 2016


1901 pojedynków Actrosa

1901 pojedynków Actrosa

Artykuł z numeru: TRUCKauto 2016/1-2
Przeczytaj on-line

 

Mercedes-Benz Actros stoczył już 1901 pojedynków Fuel Duel z najważniejszymi konkurencyjnymi ciężarówkami w Europie. W ramach tych pojedynków – polegających na teście porównawczym zużycia paliwa – 90 ciągników siodłowych pokonało łącznie dystans 8 981 019 km po drogach 22 krajów Europy.

 

I osiągnęło niezwykłe wyniki: Actros wygrał ponad 90 proc. wszystkich starć, zużywając średnio o 10,3 proc. mniej paliwa od rywali.
Dla nabywców Actrosa w sektorze transportowym to czysty zysk – na paliwo przypada 29 proc., czyli największa część całkowitego kosztu posiadania pojazdu (TCO). A jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie wydatki związane z posiadaniem ciężarówki, udział kosztów paliwa rośnie nawet do 50-60 proc.

 

Druga runda pojedynków Fuel Duel rozpoczęta

Nigdy wcześniej żadna ciężarówka dalekobieżna nie została tak kompleksowo opracowana pod kątem uzyskania najwyższej wydajności jak Mercedes-Benz Actros. To synonim maksymalnej ekonomiki w wymagającym biznesie transportowym. Teraz Actros zwiększa swoją przewagę w zakresie wydajności i staje do walki zaopatrzony w najnowszej generacji silnik OM 471. Pierwsze zasilane nim egzemplarze biorące udział w pojedynkach to Actrosy 1845 LS o mocy 330 kW (448 KM) osiąganej przy 1600 obr./min. Począwszy od 2016 roku ciągniki siodłowe z nowymi jednostkami będą brały udział w pojedynkach na terenie wszystkich 22 krajów Europy, gdzie są one rozgrywane.

P2110794

 

Nowa generacja

W kolejnych testach porównawczych Mercedes-Benz Actros wypadnie jeszcze lepiej niż dotychczas. Obecne, imponujące wyniki zużycia paliwa wraz z wprowadzeniem najnowszej generacji jednostki OM 471 – dostępnej w pięciu wersjach mocy/momentu obrotowego – zostaną obniżone nawet o kolejne 3%. Równocześnie dane dotyczące maksymalnej mocy i momentu obrotowego pozostaną bez zmian.

Mercedes-Benz; Actros 1845 LS

Mercedes-Benz; Actros 1845 LS

To zasługa wyrafinowanej technologii, takiej jak druga generacja unikalnego układu wtryskowego X-Pulse, opatentowane rozwiązania w zakresie recyrkulacji spalin i równoczesne sterowanie układem doładowania, precyzyjna turbosprężarka własnej konstrukcji oraz wielu innych działań, w tym dłuższego przełożenia osi.

 

Mniejsze zużycie, lepsza dynamika

Mimo niższego zużycia paliwa Actros zapewnia jeszcze lepszą dynamikę jazdy. Szybki i gwałtowny przyrost mocy pozwala na sprawne ruszanie z miejsca i nabieranie prędkości, nawet z najniższych prędkości obrotowych. Jednostki napędowe chętnie odpowiadają na wciśnięcie pedału gazu już od obrotów biegu jałowego, a swój maksymalny moment obrotowy osiągają tuż powyżej 1000 obr./min. Niskie zużycie paliwa przyczynia się nie tylko do poprawy bilansu finansowego firmy, ale również do ochrony zasobów środowiska: biorąc pod uwagę typowy roczny przebieg w wysokości 130 tys. km, pokonywany głównie na wymagających trasach i przy pełnym załadunku, Actros zasilany nowym silnikiem OM 471 każdego roku zużywa o około 1100 litrów oleju napędowego mniej od poprzednika, co odpowiada ograniczeniu emisji dwutlenku węgla na poziomie 3 ton.

 

Fuel Duel w Polsce

Również w Polsce program Fuel Duel cieszy się bardzo dużą popularnością. Krajowe firmy odbyły już 174 pojedynki, co stanowi niemal 10 proc. sumy europejskiej. W ich ramach przewoźnicy przejechali niemal 1,3 mln kilometrów, oszczędzając średnio 13,1 proc. paliwa względem analogicznych tras przy użyciu konkurencyjnych marek. Może to sugerować, iż na polskich, z reguły bardziej wymagających niż na Zachodzie drogach, najnowsza technologia Mercedes-Benz pozwala osiągnąć jeszcze większe korzyści.

Opr. AM

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This