Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 23 września 2016


Typy wózków paletowych

Typy wózków paletowych

Podczas transportu na niewielkich odległościach, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, często wykorzystywane są wózki paletowe znane także jako paleciaki. Najtańsze i najprostsze z nich napędzane są siłą mięśni – jedynie system hydrauliczny służący do podnoszenia i opuszczania palet odciąża pracownika. Dlatego też coraz częściej w sklepach, fabrykach i magazynach wykorzystuje się paleciaki akumulatorowe – gwarantując wyższy komfort pracy, pozwalają także na transport towarów o większej masie i na dłuższe odległości.

 

Najważniejsze cechy

Standardowe wózki paletowe (elektryczne i ręczne) najczęściej charakteryzują się wysokością podnoszenia do 115-200 mm. Przez to mają ograniczone zastosowane w gospodarce magazynowej i służą przede wszystkim do transportu produktów bez konieczności wstawiania ich na regały magazynowe. Takie wózki paletowe najczęściej spotyka się przy liniach produkcyjnych oraz w sklepach wielko powierzchniowych.

Kiedy konieczne jest wstawienie palety na regał, wtedy korzysta się z wózków widłowych bądź z wózków podnośnikowych. Kolejny parametr wpływający na funkcjonalność paleciaka to długość wideł – najmniejsze modele mieszczą jedną paletę standardu EUR 1, czyli mają widły o długości 800 mm. Ponadto spotyka się wózki paletowe mogące przewozić palety o długości 1000 mm (jak EUR 3) czy 1200 mm (EUR 2).

Niekiedy też wykorzystuje się wózki z widłami o długości 1600 mm. Następna z cech to maksymalne obciążenie – najmniejsze modele pozwalają na transport do 1000 kg, zaś największe mogą przewozić ciężar 2,5 lub nawet 3 razy większy. W wielu fabrykach, magazynach i przetwórniach spotyka się także wózki paletowe z wbudowaną wagą oraz z drukarką.

 

Bogata oferta

Bogata oferta wózków paletowych pozwala na zakup sprzętu ściśle dostosowanego do potrzeb. Widać to chociażby po ofercie obejmującej paleciaki firmy STILL. Ręczne wózki idealnie pasują do rozładowywania samochodów ciężarowych oraz są powszechnie używane są niewielkich magazynach i hiper- czy supermarketach. W ofercie przeważają paleciaki o maksymalnym poziomie podnoszenia 115 mm (wystarczającym do podnoszenia palet na ciężarówkach, przy liniach produkcyjnych i w sklepach), ponadto są też są wózki paletowe STILL o maksymalnej wysokości podnoszenia 715 mm. Maksymalny udźwig to 1000-3000 kg – w zależności od modelu.

Zobacz także: Systemy logistyczne w magazynach

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This