Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 24 września 2015


Skuteczny monitoring pojazdów i towarów

Skuteczny monitoring pojazdów i towarów

Monitoring trasy przejazdu samochodu, możliwość kontroli jego aktualnej pozycji, ale także zużycia paliwa czy prędkości, z jaką się porusza, to tylko niektóre funkcje, które daje właścicielom firm logistycznych, kurierskich czy transportowych zakup lokalizatorów GPS i dostęp do systemu GPSTrace. Rozwiązania te pozwalają także na ochronę cennych przesyłek, a w przypadku ich kradzieży na szybkie zlokalizowanie towarów. Jak działają te urządzenia i dlaczego są coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców?

 

Małe urządzenie o wielkich możliwościach

 

Zakup lokalizatorów GPS i zalogowanie się do platformy GPS Trace powoduje, że właściciel firmy przewozowej w każdej chwili, z dowolnego miejsca na świecie i na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu może sprawdzić, gdzie znajduje się pojazd czy transportowany towar. Co więcej, informacje z systemu monitorowania, umożliwiają optymalizację trasy przejazdu, a co za tym idzie zmniejszenie wydatków na paliwo. Kontrola prędkości, z jaką porusza się ciężarówka czy ilość postojów pozwalają także na ocenę rzetelności kierowcy i wywiązanie się z zawartej z przewoźnikiem umowy. Informacje te są szczególnie cenne w przypadku firm kurierskich, których nadrzędną wartością jest szybkie dostarczenie przesyłek pod wskazany adres. Nie bez znaczenie w przypadku montażu lokalizatorów GPS w samochodach ciężarowych jest aspekt bezpieczeństwa. Kierowcy wyruszają w trasę zazwyczaj na kilka dni. W przypadku braku kontaktu, pracodawca w każdej chwili może zlokalizować miejsce, gdzie znajduje się pojazd i odpowiednio zareagować w sytuacji zagrażającej życiu pracownika. Niezwykle przydatną funkcją jest geofencing, czyli możliwość stworzenia bezpiecznej strefy, po której powinien poruszać się pojazd. Jeśli auto wyjedzie poza jej granice, uruchomiony zostanie alarm.

 

Lokalizator GPS jest niewielkim urządzeniem, prostym w montażu i obsłudze. Sprzęt wielkości paczki papierosów wystarczy umieścić wewnątrz kabiny samochodu ciężarowego i poprawnie zalogować się do systemu GPS Trace. Od tego momentu system monitorujący będzie wskazywał aktualną pozycję auta, w zależności od ustawienia, nawet kilka razy na minutę. Precyzja lokalizacji jest bardzo wysoka, gdyż urządzenie wskazuje miejsce z dokładnością do kilku metrów. Urządzenie działa nawet do 50 dni w trybie czuwania. Wpięcie lokalizatora do instalacji elektrycznej samochodu eliminuje problem ładowania sprzętu i pozwala na ciągłą pracę.

 

Obowiązki kierowcy i obowiązki pracodawcy

 

Warto jednak pamiętać, że właściciel firmy transportowej musi poinformować swojego pracownika o montażu systemu monitorującego pojazd i przekazać informacje o sposobie gromadzenia i wykorzystania danych zebranych z systemu. W przypadku zawodowych kierowców, pracowników firm kurierskich czy przeprowadzkowych warto wykorzystać aspekt optymalizacji kosztów i podnoszenia bezpieczeństwa pracowników. W dobie dużej konkurencji w branży transportowej i zwiększającej się ilości kradzieży oraz napadów na kierowców argumenty te mają szczególną wartość. Właściwym rozwiązaniem jest spisanie umowy, która jasno będzie określać warunki realizowania tras czy transportowania ładunków.

 

Właściciele firm transportowych dążą do optymalizowania czasu pracy kierowców, zmniejszania wydatków na paliwo i usprawniania procesu realizacji zleceń. Nie bez znaczenia jest ochrona pracownika oraz zabezpieczenie przed kradzieżą cennych przesyłek. Montaż lokalizatora GPS oraz analizowanie danych z systemu GPSTrace pozwala na zrealizowanie tych zamierzeń, a co za tym idzie bycie nowoczesnym i konkurencyjnym w branży usług transportowych.

 

Źródło

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This