Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 17 grudnia 2017


Czym jest transport ponadgabarytowy?

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Firmy oferujące transport towarów i materiałów zwykle bez problemu mogą załadować je na samochód ciężarowy. Czasami jednak mogą się zdarzyć zlecenia mniej klasyczne, czyli te, które nazwiemy ponadgabarytowymi. Na szczęście ilość wykwalifikowanych kierowców pozwala na sprawne i bezpieczne realizowanie każdego zamówienia i dowiezienia go na czas w konkretne miejsce. Na czym polega ten rodzaj transportu, czym się go wykonuje i kiedy będzie najbardziej praktyczny? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

 

Z czym to się je?

Transport ponadgabarytowy wykonywany przez różne podmioty, jak firmy transportowe z Gdańska lub Warszawy obejmuje przewóz ładunków, które nie mieszczą się w powszechnie obowiązujących wymiarach. Są to 16,5 metrów długości, 2,5 metrów szerokości i 4 metry wysokości. Również przekroczenie limitu wagowego, w tym przypadku mowa o 42 tonach sprawi, że towar zakwalifikowany zostanie jako ponadnormatywny.

transport-ponadgabarytowy-1

Wykorzystywane pojazdy

Niestandardowe ładunki, wymagają niestandardowych naczep i pojazdów. Możemy wyróżnić kilka cech charakterystycznych dla wykorzystywanego taboru. Jeżeli chodzi o kwestię pojazdów, są one zazwyczaj niskopodłogowe i łączy się je do wymaganych zadań. Znacznie ciekawsze jest wykorzystywanie naczep, które dostosowuje się do każdego typu ładunku. Uwzględniają one praktycznie wszystko, od rozstawu kół przez materiał powierzchni ładunkowej, po zastosowanie ramp najazdowych, które pomogą w załadunku.

transport-ponadgabarytowy-2

Bezpieczeństwo

Transport ponadgabarytowy jak już wiecie, wymaga specjalnego traktowania. Cała trasa przewozu musi być dokładnie zaplanowana przez firmę zajmującą się branżą pokroju spedycji krajowej i uwzględniać absolutnie wszystkie elementy infrastruktury, takie jak tunele czy mosty. Wyznaczona droga będzie zazwyczaj bardzo szerokim objazdem, przez co transport będzie trwał nieco dłużej, jednakże sami zobaczymy, że będzie on znacznie bezpieczniejszy.

 

Mądry wybór

Przewóz ładunku ponadgabarytowego musi być przemyślany w najdrobniejszym stopniu. Może dojść do tego, że nie obędziemy się bez pomocy pilotów, dbających o ruch na trasie. Dobra firma zajmująca się transportem międzynarodowym także zajmie się naszym mocno niestandardowym ładunkiem, więc jej wybór jest kluczową decyzją, gdy chodzić będzie o bezpieczeństwo przewożonych przedmiotów.

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This