Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 11 września 2015


Bezpieczeństwo podczas korzystanie z giełd transportowych

Bezpieczeństwo podczas korzystanie z giełd transportowych

Giełdy transportowe to w branży spedycyjnej wręcz bezcenne narzędzie. Pomagają zapełnić wolne przestrzenie w ładowniach i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze (lub zarobić, to już zależy od punktu widzenia). Giełdy działają na niewiarygodnie prostych zasadach – kojarzą ze sobą firmę szukającą transportu oraz spedytora oferującego transport w podobnym kierunku. Tutaj pojawia się pewien problem – współpracujące ze sobą strony z reguły się nie znają. Może z tego wynikać ich wzajemny brak zaufania. Skąd klient może wiedzieć, że jego cenny ładunek faktycznie dotrze na miejsce? Giełdy transportowe stosują szereg zabezpieczeń.

 

Weryfikacja firm na giełdach

 

Giełdy transportowe nie mogą sobie pozwolić na współpracę z oszustami. Właściwie jeden zaginiony lub nieopłacony transport może wywołać burzę medialną, która doprowadzi do poważnych zawirowań w ruchu na całym portalu. Dlatego właśnie każda firma, która chce przekazywać ładunek za pomocą giełdy, jest dokładnie weryfikowana. Kontrahenci dodający się do baz giełd transportowych muszą przedstawić szereg dokumentów. Znajdują się wśród nich – potwierdzenie o nadaniu numeru NIP, aktualny wypis z KRS oraz zaświadczenie o posiadaniu numeru REGON. Giełdy naturalnie weryfikują wszystkie nadesłane informacje. Sprawdza je w powszechnie dostępnych źródłach i w oparciu o wyniki przyznaje status klienta. Niezwykle istotne jest to, że przy koncie każdej firmy widnieje stopień weryfikacji. Jest on tym wyższy, im więcej danych udało się potwierdzić pracownikom giełdy. Naturalnie spedytorzy powinni decydować się jedynie na współpracę z firmami, które są w wysokim stopniu wiarygodne. Przyjmowanie ładunku od trudnego do zweryfikowania klienta jest wysoce ryzykowne.

Co w razie problemów z zapłatą?

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą, wie, że problematyczni klienci się zdarzają. Zwlekają z uiszczeniem należności lub wręcz odmawiają wypłacenia jej. Niestety z podobnymi sytuacjami możemy spotkać się także podczas korzystania z giełd transportowych. Każda z nich stosuje tutaj szereg zabezpieczeń, a czasem oferują ubezpieczenie transakcji. Popularne firmy oferują inne rodzaje usług. Przykładowo giełda transportowa Trans.eu angażuje się w windykację dla transportu poprzez usługę TransInkasso. Wykwalifikowani pracownicy pomagają uzyskać skuteczną wypłatę pieniędzy.

Zabezpieczenie we własnym zakresie?

Przysłowia kryją w sobie trudne do zaprzeczenia prawdy. „Strzeżonego Pan Bóg strzeże” to jedno z niezwykle mądrych powiedzeń. Dlatego właśnie firmy współpracujące z giełdami transportowymi powinny stosować zasadę ograniczonego zaufania. Podejmując współpracę z nieznanym kontrahentem najlepiej wymienić pakiet dokumentów firmowych. Warto także zwrócić się do przedstawicieli firmy po referencje i przeczytać o niej opinie. 

TRANS.EU

 

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This