Katagoria: Leasing i wynajem, opublikowano: 09 lutego 2017


Leasing liczony kilometrami – czy to się opłaca?

Leasing liczony kilometrami – czy to się opłaca?

Szacuje się, że z leasingu operacyjnego – najbardziej popularnego wśród polskich przedsiębiorców – korzysta nawet 80% firm. Z punktu widzenia podatkowego jest to korzystne rozwiązanie, które nie jest jednak pozbawione wad. W okresie przestojów i niekorzystania z pojazdu, raty leasingowe trzeba płacić. Alternatywnym rozwiązaniem jest leasing liczony kilometrami.

 

Wielu polskich przedsiębiorców obawia się sytuacji, w której będą musieli opłacać wysokie raty leasingowe – bez względu na to, czy i jak często pojazd jest użytkowany. Z myślą o nich Grupa Idea Bank wprowadziła innowacyjne rozwiązanie – Happy Miles.

 

Miesięczna rata zależna od przebiegu auta

Happy Miles to unikalna usługa leasingowa, która opiera się na prostej zasadzie: „pay-as-you-drive”. Dzięki temu można zoptymalizować koszty leasingu, nie płacąc za okres, w którym samochód nie jest użytkowany. Oznacza to duże oszczędności przy jednoczesnym zabezpieczeniu płynności finansowej – szczególnie w okresie, gdy firma ma przestoje i zarabia mniej.

Informacja o liczbie pokonanych kilometrów w danym okresie rozliczeniowym pobierana jest automatycznie za pomocą zainstalowanego w pojeździe urządzenia GPS. Naliczanie kilometrów nie odbywa się więc „na słowo” leasingobiorcy ani nie jest efektem szacunków firmy leasingowej. Dane są w 100% wiarygodne, a więc rozwiązanie maksymalnie uczciwe.

W Happy Miles miesięczna rata stanowi sumę liczby pokonanych kilometrów pomnożonych przez ustaloną stawkę za kilometr oraz części stałej w niewysokiej kwocie.

 

Ile to kosztuje?

Ciężko jednoznacznie wskazać na konkretne koszty leasingu Happy Miles, ponieważ wysokość comiesięcznej raty uzależniona jest przede wszystkim od przebiegu w danym okresie rozliczeniowym. Istotne znaczenie ma także wybrany model samochodu, okres leasingowania, wysokość opłaty wstępnej, wysokość ewentualnego wykupu.

Przykładowa kalkulacja leasingu dla samochodu osobowego (Opel Astra) na okres 60 miesięcy z wpłatą własną wynoszącą 10% i wykupem na poziomie 8%. Deklarowany przebieg to 20 tys. km rocznie : źródło www.happymiles.pl

Stała opłata miesięczna została oszacowana na poziomie 235,22 zł. Będzie ona rosnąć w miarę zwiększania przebiegu – o 0,38 zł za każdy przejechany kilometr.

W przypadku, gdy samochód przekroczy deklarowany przebieg, wówczas wzrośnie miesięczna opłata za pokonane kilometry. Jednak o tę kwotę zostanie pomniejszony wykup pojazdu.

 

Happy Miles korzystniejszy niż standardowy leasing?

Happy Miles to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu firma nie zostaje narażona na niepotrzebne koszty w przypadku chwilowych przestojów czy choroby/urlopu pracownika. Minimalna stawka dla samochodów osobowych wyniesie ok. 235 zł, podczas gdy standardowy leasing to konieczność poniesienia wydatku rzędu 870 zł. Gdy samochód jest użytkowany codziennie, wówczas koszty obu form leasingu zwykle bywają porównywalne. Jednak nadal Happy Miles ma tę przewagę, że wysokość raty powiązana jest bezpośrednio z konkretną sytuacją w firmie.

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This