Katagoria: Karty paliwowe, opublikowano: 07 lipca 2016


UTA wszechstronny płatnik w portfelu

UTA wszechstronny płatnik w portfelu

Artykuł z numeru: TRUCKauto 2016/3-4
Przeczytaj on-line

 

Karta UTA to synonim zaawansowanego technologicznie oraz nowoczesnego narzędzia, które wspomaga zarządzanie flotą. Płatność za paliwo, drogi, tunele czy mosty to dziś już standard, dlatego w UTA nieustannie analizuje się rynek, by podążając za aktualnymi trendami, jak najszybciej i jak najlepiej dopasować ofertę do zmieniających się potrzeb i warunków.

 

W tym miejscu warto przytoczyć, że od 1 kwietnia 2016 r. aktualnie obowiązujące w Belgii eurowiniety zostaną zastąpione nowym elektronicznym systemem poboru myta Viapass z urządzeniem pokładowym OBU do rejestracji opłat drogowych. UTA, reagując na te zmiany, daje partnerom możliwość wyboru pomiędzy dwoma urządzeniami: ekonomicznym OBU Satellic Viapass lub wielozadaniowym UTA MultiBox, który działa także we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Oferta UTA dotycząca nowego systemu w Belgii wyróżnia się wśród innych ofert dostępnych na rynku: wszelkie formalności związane z rejestracją w systemie Viapass UTA załatwia bezpłatnie, oferuje także możliwość rozłożenia płatności kaucji za OBU Satellic na raty lub zamówienie UTA MultiBox na promocyjnych warunkach. Dodatkowo, niezależnie od wybranego boxa, partnerzy UTA mogą uzyskać rabat w wysokości do 20 euro za każde urządzenie.

Warto też zwrócić uwagę, że korzystający z kart UTA mogą liczyć na korzystne warunki zakupu paliwa np. na wybranych stacjach w Polsce po tzw. cenie SPOT (cena hurtowa). Zakupy paliwa po cenie SPOT, a w większości nawet SPOT minus 5 lub więcej, oznaczają dla posiadaczy kart UTA wymierne oszczędności. Oferta ta jest szczególnie atrakcyjna dla firm transportowych, których pojazdy są dotankowywane w Polsce na stacjach przygranicznych. Dodatkowo UTA oferuje rabaty na paliwo w całej Europie, rabaty na autostrady, odroczony do 45 dni termin płatności, zwrot VAT i akcyzy z zagranicy. To tylko niektóre z propozycji, jakie oferuje UTA.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom rynku i potrzebom klientów, UTA ma na uwadze, by  oferta była elastyczna, wszechstronna i kompleksowa. Szeroka funkcjonalność i bogata oferta usług dodatkowych to zdaniem firmy kierunek, w jakim ewoluuje rynek kart flotowych.

 

Postaw wszystko na jedną kartę

UTA to specjalistyczne karty paliwowo-serwisowe dla samochodów ciężarowych, dostawczych, autobusów oraz flot samochodów osobowych. Firma posiada 50-letnie doświadczenie. Obecnie kartę UTA użytkuje kilkaset tysięcy przewoźników.

Karta UTA umożliwia korzystanie z pełnego zakresu usług niezbędnych kierowcy w drodze. Kartą UTA można regulować należności za olej napędowy, benzynę, gaz, AdBlue, opłaty drogowe, autostrady, promy, tunele, mosty, parkingi, naprawy serwisowe, pomoc drogową, serwis urządzeń chłodniczych, serwis 24 h (pomoc w nagłych wypadkach), odprawy graniczne w kilkudziesięciu biurach celnych, pełny zakres mycia i czyszczenia pojazdów, cystern, silosów, chłodni, nadwozia, silnika, zakup akcesoriów niezbędnych do kontynuowania jazdy i wiele innych, niezbędnych usług, produktów.
UTA współpracuje zarówno z krajowymi, jak i międzynarodowymi koncernami naftowymi. Gwarantuje to największą sieć najlepszych markowych stacji paliwowych. Można je znaleźć wszędzie: przy autostradach, drogach międzynarodowych, przejściach granicznych, na obszarach przemysłowych i na terenach aglomeracji miejskich. Stacje akceptujące karty UTA są dobierane tak, aby spełniały wymagania stawiane przez profesjonalny transport drogowy. Są czynne przez całą dobę, dysponują obszernymi parkingami, natryskami, wygodnymi restauracjami oraz innym wyposażeniem pomocnym kierowcom i ich pojazdom.

Karta UTA jest akceptowana w 50 000 punktów w 37 krajach Europy oraz basenu Morza Śródziemnego, do których dociera transport europejski.

W Polsce karty UTA mają największą sieć akceptacji spośród wszystkich emitentów kart paliwowych – blisko 4000 stacji. Użytkownicy mają pełną możliwość wyboru stacji, zgodnie ze swoimi preferencjami – dobre wyposażenie, korzystna cena, lokalizacja czy też oferowane usługi dodatkowe.

Korzystając z kart UTA przewoźnicy zyskują możliwość zakupu paliwa w całej Europie po bardzo konkurencyjnych cenach oraz dostęp do wyjątkowo atrakcyjnej i szerokiej oferty rabatowej. Specjalne warunki cenowe przygotowywane są zawsze w oparciu o indywidualne potrzeby każdego użytkownika, tak by mógł on tankować wszędzie tam gdzie potrzebuje i do tego tanio. Ponadto w Polsce na wybranych i dobrze zlokalizowanych stacjach przygranicznych, posiadacze kart UTA mają możliwość tankowania oleju napędowego po cenach na bazie SPOT.

 

Opłaty drogowe

Użytkowanie kart UTA to możliwość dokonywania opłat drogowych, płatności za autostrady, jak również rejestracji w elektronicznych systemach poboru opłat w całej Europie np.:

 • w Niemczech (Toll Collect),
 • we Włoszech (VIACard, Telepass)
 • w Słowacji (SkyToll)
 • Francji, Hiszpanii i Portugalii (urządzenie UTA MultiBox®)
 • Belgii (OBU Satellic Viapass, UTA MultiBox®)
 • Danii i Szwecji (e-winieta)
 • na Białorusi (BelToll),
 • Litwie, Łotwie,
 • w Austrii (GO-Box)
 • w Czechach (PREMID)
 • w Słowenii (DARS)
 • w Polsce (viaTOLL, autostrady)
 • w Rumunii (e-RO-winieta)
 • w Szwajcarii (LSVA)
 • na Węgrzech (HU-GO)
 • w Wielkiej Brytanii
 • w Bułgarii i w wielu innych krajach

Zalety rejestracji w elektronicznych systemach autostradowych (tryb post-pay) to odroczona płatność, co poprawia płynność firmy, przejazdy przez punkty poboru bez zatrzymywania pojazdu, otrzymywanie faktur w pełni zgodnych z wymogami dotyczącymi zwrotu VAT, szczegółowe informacje o przejechanych trasach i ich kosztach – dla całego taboru w prostej i czytelnej formie.

Regulowanie opłat za pośrednictwem UTA otwiera dostęp do dodatkowych rabatów m. in. za autostrady (np. we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Słowenii), tunele (np. Mont-Blanc, Fréjus, Liefkenshoek).

 

Kilka rodzajów kart

W portfelu UTA jest kilka rodzajów kart o różnym zakresie usług. UTA Full Service Card zapewnia dostęp do pełnego zakresu towarów i usług oferowanych przez sieć akceptacji UTA. Są to m. in.: paliwo, opłaty drogowe, akcesoria, naprawy serwisowe, pomoc drogowa, pełen zakres mycia i czyszczenia pojazdów i wiele innych.

OMNIplus ServiceCard i MercedesServiceCard to karty wydawane w ramach współpracy z markami takimi jak Mercedes i Setra oraz serwisami EvoBus. Łączą one możliwości jakie daje UTA Full Service Card z preferencyjnymi warunkami w autoryzowanych serwisach Mercedesa, Setry i EvoBus.

UTA Diesel Card to karta, która pozwala na regulowanie opłat za paliwo i akcesoria oraz opłat drogowych (np. autostrady, tunele).

 

Płatne po 30 dniach

UTA wystawia faktury co dwa tygodnie, dając jednocześnie 30-dniowy termin płatności. W praktyce oznacza to odroczenie płatności od 30 do 45 dni od daty transakcji. Bez względu na liczbę dokonanych transakcji oraz liczbę użytkowanych przez firmę kart, operator otrzymuje jeden rachunek zbiorczy dwa razy w miesiącu. Rachunek zbiorczy to nie tylko udogodnienie administracyjne, to także oszczędność kosztów księgowych oraz większa przejrzystość informacji o dokonanych transakcjach.

Rozliczenia prowadzone są w sposób bardzo przejrzysty, umożliwiający dokładną kontrolę kosztów dzięki podziałowi na poszczególne pojazdy. Pozwala to przekrojowo monitorować transakcje dokonywane przez kierowców. W powiązaniu z informacjami na temat najkorzystniejszych miejsc tankowań, dane te ułatwiają efektywne zarządzanie pojazdami. W efekcie przyczynia się to do redukcji zbędnych kosztów oraz rozwiązywania wielu problemów, z którymi firmy stykają się na co dzień. Kartę UTA można śmiało określić jako narzędzie efektywnego zarządzania flotą. W ramach obsługi są różne systemy odzyskiwania podatku VAT z zagranicy. To posiadacz karty decyduje o formie zwrotu – decydując się na otrzymywanie na bieżąco faktur pomniejszonych o podatek VAT (fakturowanie netto) lub na odzyskiwanie go w trybie standardowym określonym przepisami fiskalnymi danego kraju.

 

Bezpieczeństwo

Karty UTA zapewniają zwiększone bezpieczeństwo dokonywania płatności. Kierowcy i firmy transportowe nie są narażone na niebezpieczeństwa związane z przewozem gotówki. Karty zabezpieczone są indywidualnym kodem PIN. Każda z kart jest przypisana do konkretnego pojazdu, poprzez umieszczenie na niej numeru rejestracyjnego. Informacje dotyczące transakcji dokonanych przy pomocy kart udostępniane są zarządzającemu niezwłocznie dzięki systemowi raportowania transakcji niezafakturowanych. Funkcjonuje również system informowania o transakcjach nietypowych i podejrzanych.

Opr. Redakcja

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This