Katagoria: Komentarz naczelnego, opublikowano: 08 października 2013


Zbigniew Witamborski: Szkolenie tylko w klasie „S”

Zbigniew Witamborski: Szkolenie tylko w klasie „S”

Zbyszek-zdjęcieWyszkolony kierowca, to dobry kierowca. W naszym kraju wciąż podchodzi się do szkoleń po macoszemu, jak do zła koniecznego. Szkoda, bo jakość edukacji kierowców wciąż rośnie. A tymczasem w wielu sytuacjach dobrze wyszkolony kierowca działa podświadomie.

Kierowca ciężarówki w niespodziewanych sytuacjach musi działać niemal automatycznie. Nagłe przeszkody, korki, utrata przyczepności, gwałtowne zachowania innych kierowców, to codzienność na polskiej drodze. Te sytuacje wręcz wymagają od kierowcy ciężarówki podświadomego automatyzmu. Nie zawsze jest czas na analizę, po prostu trzeba działać. I tu właśnie jest ogromna rola dla dobrych szkoleń. Ćwiczenie i powtarzanie zachowań, np. na torze, jest najlepszym sposobem na kształtowanie tych dobrych nawyków.

Pamiętajmy jednak, że na drodze nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, zawsze może nas coś zaskoczyć. Dlatego powinniśmy nabrać pokory i zawsze zachowywać ostrożność. Tę wiedzę przekazują instruktorzy na dobrych szkoleniach. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, szkolenie to nie tylko droga do otrzymania „kwitu”, ale rzetelna wiedza, często niezbędna do uniknięcia wypadku. Po prostu szkolenia to bardzo ważna część zawodu kierowcy. Jakiekolwiek „kombinowanie” ma krótkie nogi. Pamiętajmy o tym, że każda złotówka wydana na szkolenie zwraca się w dwójnasób.

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny TRUCK auto.pl   

Ściągnij cały artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This