Katagoria: Komentarz naczelnego, opublikowano: 20 lutego 2015


Zbigniew Witamborski: Megakumulacja problemów

Zbigniew Witamborski: Megakumulacja problemów

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2015/1-2
Przeczytaj on-line

 

8,5 euro za godzinę, „zawał” na Wschodzie, ryczałty za noclegi – nasza branża stoi przed wyzwaniami. Potrzebna jest pomoc natychmiastowa.

 

Pani premier Ewa Kopacz ogłosiła sukces w rozmowach z Niemcami na temat stawki płacy minimalnej w odniesieniu do polskich firm transportowych. Sukces to raczej lichy, bo jedna z najlepszych gałęzi polskiej gospodarki została obciążona nadmierną kumulacją problemów. Cóż z tego, że w kwestii niemieckiej płacy mamy za sobą kilkanaście innych państw Unii, skoro tylko my stanęliśmy okoniem i tylko my jesteśmy realną konkurencją dla firm transportowych naszego zachodniego sąsiada.

Czy zatem było to zwycięstwo? Raczej pyrrusowe, bo w przypadku kabotażu i transportu do Niemiec przedsiębiorcy muszą kierowcom płacić stawkę 8,5 euro. Ciekaw jestem werdyktu unijnych struktur w kwestii niemieckiej płacy minimalnej. A tak swoją drogą, skoro polskie firmy transportowe muszą płacić 8,5 euro, to czy pracownicy sieci handlowych Real, Lidl, Kaufland nie powinni także otrzymywać taką samą stawkę. Przecież zyski trafiają do Niemiec, do centrali tych firm.

Mamy też i lepsze wieści. Związek Pracodawców „Transport Logistyka Polska” upoważnił Kancelarię Domański Zakrzewski Palinka do opracowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, ustawy – Kodeks pracy oraz kolejnych dwóch rozporządzeń ministra pracy i polityki społecznej z 2002 r. i 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Nareszcie ktoś profesjonalnie zajął się tą sprawą. I tym właśnie tematem zaczynamy pierwszy w tym roku numer Truck Auto.pl. Życzymy miłej lektury i szerokości w 2015 roku

 

Zbigniew Witamborski

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This