Katagoria: Komentarz naczelnego, opublikowano: 12 czerwca 2014


Zbigniew Witamborski: BYD kontra Solaris, do przerwy 0:1

Zbigniew Witamborski: BYD kontra Solaris, do przerwy 0:1

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/9-10

 

Zbyszek-zdjecieKrajowa Izba Odwoławcza uznała apelację spółki Solaris Bus&Coach od wyników przetargu na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla Warszawy. W pojedynku Solaris kontra BYD po pierwszej połowie wygrywa firma z Bolechowa.

 

Pojedynek dwóch producentów autobusów nabiera tempa. W meczu, który sędziują Krajowa Izba Odwoławcza oraz Sąd Okręgowy w Warszawie, do przerwy, jednym orzeczeniem, prowadzi Solaris.

Pod koniec kwietnia warszawskie MZA rozstrzygnęły przetarg na dostawę 10 autobusów elektrycznych. Wygrała chińska firma BYD, reprezentowana w Polsce przez spółkę Automotive Europe Corporation (AEC), należąca do znanego biznesmena Krystiana Poloczka. W pokonanym polu pozostał polski Solaris. Wielkopolanie zaproponowali w przetargu cenę 21,89 mln zł, zaś AEC wiele niższą, 15,58 mln zł.
Wynik przetargu został oprotestowany przez Solaris. Powodem protestu była „rażąco niska cena”. Obie firmy zaczęły wymieniać się ogniem w postaci medialnych komunikatów. Sprawa trafiła do KIO, która wyrokiem z początku czerwca uchyliła rozstrzygnięcie przetargu w MZA.

Po raz pierwszy spotkałem się z przypadkiem, że organ państwa napiętnował mało rozsądne zasady przetargów publicznych. Jeżeli w warunkach przetargowych 90 proc. sukcesu stanowi cena, to nie ma lepszego środowiska do rozkwitu dumpingu. Czy wydając publiczny grosz chodzi tylko o kupno taniego sprzętu czy usługi? Czy też solidnej rzeczy lub porządnej roboty? To chyba pytanie retoryczne. Tak naprawdę nie znamy jakości chińskich autobusów, za to Solaris sprawdził się doskonale, nie tylko w Polsce. Nie twierdzę, że pojazdy BYD są złe, dlatego też z niecierpliwością czekam na odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie ze strony zarówno BYD, jak i organizatora przetargu, czyli Miejskich Zakładów Autobusowych.

Po pierwszej połowie meczu BYD-AEC kontra Solaris prowadzi drużyna z Wielkopolski. Czas na drugą odsłonę tego  spotkania. A tak na marginesie, to ciekawe rzeczy muszą się dziać w szatni BYD-AEC…

 

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny TRUCK auto.pl   

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This