Katagoria: Komentarz naczelnego, opublikowano: 01 grudnia 2014


Rosjanie działają, posłowie piszą dezyderaty

Rosjanie działają,  posłowie piszą dezyderaty

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/19-20

 

Zbyszek zdjęcieRosyjskie embargo na unijne, czytaj polskie, produkty żywnościowe skutecznie „kosi” polskich przewoźników. 6 listopada Sejmowa Komisja Infrastruktury pod przewodnictwem Stanisława Żmijana ustaliła treść dezyderatu w sprawie dramatycznej sytuacji polskich przewoźników jeżdżących na Wschód. Po raz kolejny posłowie debatują, a Rosjanie działają.

 

W dezyderacie posłowie pracujący w Komisji Infrastruktury uchwalili, że ów dezyderat złożą na ręce nowego ministra infrastruktury. Wybrańcy narodu słusznie podkreślają, że na „kierunku wschodnim” operuje 3 tys. polskich firm transportowych, w ruchu jest od 10 do 12 tysięcy pojazdów, co daje kwotę 700 mln euro z tytułu przychodów. Sprawa dotyczy głównie przewoźników z tzw. Ściany Wschodniej, którzy dysponują specjalistycznymi chłodniami do transportu niskotemperaturowego.

O dziwo, posłowie w 9 minut ustalili finalną wersję dezyderatu przyjmując poprawki do treści 4 postulatów skierowanych do Ministerstwa Infrastruktury.

W owym dezyderacie posłowie postulują, że już czas zakazać bezprawnego kabotażu wykonywanego przez pozaunijnych przewoźników, czytaj Rosjan i Białorusinów. Kolejny postulat, to żądanie zaostrzenia kontroli realizowanych przez ITD w stosunku do kierowców ciężarówek z Rosji i Białorusi. Poseł Abramowicz z Białej Podlaskiej do propozycji przedstawienia przez resort zmian prawnych w zakresie pomocy polskim przewoźnikom, dorzucił też zdanie brzmiące „w szczególności instrumentów finansowych w zakresie restrukturyzacji kredytów i leasingów”. Na koniec posłowie chcą wprowadzenia opłat winietowych dla przewoźników spoza Unii, aby ci nie korzystali z sieci bezpłatnych dróg alternatywnych.

Postulaty słuszne, ale wciąż tylko postulaty. Cóż przewoźnikom po dezyderacie, skoro w wyniku embarga ciągniki i naczepy stoją, a kredyty i leasing płacić trzeba. Rosjanie działają, my debatujemy, czas płynie. Wybory do Sejmu już w przyszłym roku…

 

Zbigniew Witamborski

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This