Katagoria: Transport chłodniczy, opublikowano: 12 czerwca 2014


Schmitz Cargobull: Naczepy chłodnicze ze słoniem

Schmitz Cargobull: Naczepy chłodnicze ze słoniem

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/9-10

 

S_KO_COOL__2-04.06

 

Wśród liderów branży jest Schmitz Cargobull reprezentowany w Polsce przez spółkę EWT Truck & Trailer. Idąc drogą zwiększania bezpieczeństwa, stabilności i ergonomiczności pojazdu, Schmitz przekonstruował moduł podpór postojowych w swoim sztandarowym produkcie, chłodni S.KO.

 

Zmiany dotyczą również zbiornika paliwa, klinów pod koła oraz odbojów skrzyni paletowej.
Ulepszenia naczep chłodniczych są szczególnie ważne dla Schmitz Cargobull ze względu na jego czołową pozycję w europejskim transporcie ładunków w kontrolowanej temperaturze. Firma ma ponad 60-letnie doświadczenie w produkcji takich pojazdów z 100 tysiącami sztuk produkcji.

Początki tej specjalności wiążą się z szybkim wzrostem zapotrzebowania na przewozy schłodzonej i zamrożonej żywności na przełomie lat 50. i 60 ub. wieku. Zdobycie czołowej pozycji w tej branży wynika z opanowania produkcji paneli Ferroplast ze stalowymi okładzinami. Wdrożenie tej technologii zapewniło Schmitzowi nieskrępowany dostęp do paneli o doskonałych właściwościach mechanicznych, a przede wszystkim skutecznej izolacji. Stalowa blacha jest nieprzepuszczalna dla pary wodnej.

Wytrzymałość stalowego nadwozia umożliwia zastosowanie krótkiej ramy podwozia, łączącej zespół osi, a sworzeń królewski może być wpuszczony w podłogę. Dzięki temu naczepa jest bardzo lekka. Chłodnie z paneli Ferroplast łatwo przystosować do przewozu ładunków na dwóch poziomach, takie rozwiązanie Schmitz oferuje już od 1982 r. Nie jest też problemem zamontowanie przegrody do podziału ładowni na komory o różnych temperaturach.

Przód naczepy S.KO jest wyposażony w elastyczne kanały wentylacyjne do optymalnego chłodzenia w całym wnętrzu. Przednia ścianka aluminiowa ma zdefiniowaną wolną przestrzeń polepszającą cyrkulację powietrza przy agregacie chłodniczym. Zabezpieczenie „paleta stop” chroni ją przed nieostrożnym, wykonywanym w pośpiechu załadunkiem. W pojazdach Schmitz są stosowane wyłącznie markowe podzespoły – agregaty chłodnicze pochodzą wyłącznie od firm Carrier lub Thermo King.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest system Telematic, bardzo przydatny w łańcuchu logistycznym. Pozwala on m. in. na lokalizację naczepy w całej Europie oraz pobieranie istotnych dla transportu informacji za pośrednictwem komputera osobistego lub telefonu komórkowego. Moduł systemu jest zamontowany w dyskretnym miejscu. Spawana, uszczelniona podłoga wannowa z przyklejonymi bocznymi listwami jest trwała i łatwa w czyszczeniu. W podstawowym wykonaniu naczepy nośność płyty podłogowej wynosi 5,5 t, za dopłatą może być zwiększona do 7,1 t. Zastosowanie naczepy zwiększa dodatkowo wyposażenie umożliwiające transport kombinowany, np. koleją lub promem.

Nowoczesne podwozie ROTOS ma wydajne hamulce z 22,5-calowymi tarczami wentylowanymi od wewnątrz. Bezpieczeństwo jazdy zwiększa montowany seryjnie system stabilizacji RSP (Roll-Stability-Program), który zapobiega przed przewróceniem naczepy przy nagłych manewrach lub szybkim pokonywaniu zakrętów. Przed osiami po lewej stronie wygospodarowano miejsce na dużą skrzynię wykonaną z ocynkowanej blachy stalowej, która mieści maksymalnie 36 europalet.

 

(opr. am)

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This