Katagoria: Transport chłodniczy, opublikowano: 12 czerwca 2014


Kögel: Byli pionierami, dziś są potęgą

Kögel: Byli pionierami, dziś są potęgą

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/9-10

 

DSC_0387

 

Za górami, za lasami była firma z naczepami. Kögel się zwała, co nowości wciąż wprowadzała…tak mogłaby zaczynać się bajka o firmie, która już od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku ustanawia nowe trendy w produkcji zabudów typu furgon oraz chłodnia.

 

Konstruktorzy z firmy F.X. Kögel od zawsze byli uważani za prekursorów pionierskich rozwiązań. Od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, firma Kögel produkowała małe zabudowy typu furgon z metali lekkich, które stały się bazą dla późniejszych pojazdów-chłodni. Zgodnie z dewizą „zawsze na czele“, w firmie Kögel pracowano jednocześnie nad metodami produkcji paneli typu sandwich wykonanych w całości z tworzywa sztucznego. Nad ich rozwojem i udoskonalaniem czuwał sam F.X. Kögel.

W roku 1961 mogli więc zaprezentować pierwsze naczepy-chłodnie o samonośnej konstrukcji z tworzywa sztucznego. Naczepy te były wyposażone w zabudowy z tworzywa sztucznego tzw. poly-cell, ze zintegrowanym kanałem powietrznym. Przy grubości ściany tylko 100 mm osiągano współczynnik K wynoszący 0,25. Dzięki stałemu udoskonalaniu procesu produkcji typu „mokre na mokrym”, firma Kögel w roku 1969 wprowadziła na rynek pierwszą naczepę siodłową do palet.

W roku 1976 w firmie Kögel zaprezentowano pierwsze naczepy-chłodnie o samonośnej konstrukcji. Od początku przedsiębiorstwo stawiało na wysokojakościowe i innowacyjne rozwiązania w dziedzinie naczep-chłodni, udoskonalając  swoje produkty i przyczyniając się do rozwoju transportu chłodniczego.
Od roku 2007 Kögel oferuje również naczepę-chłodnię Euro Trailer przedłużoną o 1,3 m. Również w ostatnim czasie firma Kögel wywołała poruszenie w branży, nabywając pod koniec 2011 roku firmę Kögel PurFerro GmbH & Co. KG. Ten ośrodek projektowy z siedzibą w Duingen, o światowej renomie w dziedzinie produkcji paneli typu sandwich, dostarcza dziś podzespoły do naczepy-chłodni z segmentu Premium, zaprezentowanej w 2013 przez Kögel – w jakości PurFerro.

 

Opr. Redakcja

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This