Katagoria: Testy naczep, opublikowano: 08 czerwca 2013


TEST naczepy S.KO.: Najlepsza lodówka na kołach

TEST naczepy S.KO.: Najlepsza lodówka na kołach

Schmitz Cargobull (SCB) to uznany producent naczep do transportu temperaturowego z serii S.KO Cool. Od kilku lat produkuje tego typu pojazdy. 

Porównaliśmy pierwszą naczepę z tą, którą SCB zaprezentował na IAA 2012 z nowatorskim systemem „new double decker”, zapewniającym łatwiejszy i bezpieczniejszy załadunek.
Warto dodać, że zakład w Vreden opuszcza 16000 egzemplarzy. Ten wynik daje SCB zdecydowaną pozycję lidera na europejskim rynku producentów pojazdów do przewozów temperaturowych.
Obie naczepy mają wiele wspólnych elementów. Ściany boczne wykonano z tych samych paneli – ferroplast. Ferroplast dzięki metalowym warstwom ochronnym i rdzeniowi z pianki oferuje większą szczelność dyfuzyjną i odporność na uderzenia niż inne materiały i przez to jest idealnym materiałem do transportu towarów z kontrolowaną temperaturą.
Stosowana od roku 2010 pianka poliuretanowa zmniejsza przenikanie ciepła w obie strony, a dla transportu, gdzie istnieje większe ryzyko kontaktu towaru z naczepą, SCB oferuje wzmocnione panele. Mata z włókna szklanego jest klejona z warstwą wewnętrzną, a następnie wypełniana pianką. Ta technika jest godna polecenia wszędzie tam, gdzie ładunek częściej uderza o ściany. Ma to miejsce przy „hakówce”, ale także przy dwupoziomowym załadunku.

Wewnętrzne instalacje
Zaprojektowana przez Cargobull szyna, przy systemie dwupoziomowym, posiada certyfikat HACCP. Spełnia ostre kryteria higieniczne, wymagane przy przewozach żywności. Dzięki konstrukcji SCB w szynach nie zbiera się środek służący do mycia i odkażania wnętrza naczepy. Przy niektórych wcześniejszych systemach dwupoziomowych i kotwowych niestety tak bywało.
SCB jest liderem w dostawach naczep chłodniczych. Wynika to z prostego faktu – pojazdy S.KO Cool są wielofunkcyjne, bo mogą przewozić zarówno ładunek chłodniczy, jak i suchy. Dlatego dla S.KO Cool przygotowano także pasy mocujące ze szczególnymi adapterami dla szyn drugiego poziomu. Każda strona może być obciążona 500 daN, także na otaśmowanie liczone jest 1000 daN obciążenia.
Nowy jest także mechanizm ściany działowej. Problemem tradycyjnie jest podciśnienie i nadciśnienie, które nieuchronnie tworzą się przy otwieraniu i zamykaniu ścian, co utrudnia obsługę. Zmodyfikowano mocowanie przegubowe ściany działowej Cargobull, która zamyka się dopiero w pozycji 90 stopni. Dlatego nie potrzebuje ona żadnej klapy odpowietrzającej, jaka to występuje w naczepach produkcji francuskiej.
To, że dziś oświetlenie wewnętrzne jest ledowe, to już nie jest nowinka charakterystyczna tylko dla Schmitz Cargobull. Ale pewne znane rozwiązania wciąż są stosowane w najnowszych modelach. „Starych znajomych” spotyka się ponownie, jak choćby elastyczne kanały wentylacyjne do optymalnego chłodzenia w całej naczepie, które są również przystosowane do transportu w systemie dwupoziomowego załadunku. A system jest łatwy w obsłudze i umożliwia indywidualne ustawienie wysokości. Dodatkowy parownik sufitowy zapewnia optymalne warunki transportu w dwóch strefach temperaturowych.

Tylne zamknięcie
Schmitz Cargobull bodajże był pierwszym producentem skrzyni chłodniczych, który wprowadził gumowy profil ochronny dookoła drzwi tylnych. Ten, niestety trzeba przyznać, jest jedynym krokiem, jaki producent pojazdu może wykonać. Ponieważ wie, że dla różnych konstrukcji ramp nikt nie jest w stanie wynaleźć uniwersalnej konfiguracji. Szkody w drzwiach tylnych nie da się uniknąć. Byłoby to możliwe jedynie ze zderzakiem na wysokości podłogi. Do tego później kilka wskazówek. S.KO posiadają teraz do tego jeszcze środnik ze stali szlachetnej między dolnym zawiasem a ramą podłogi. Stąd wcześniej często uszkadzany obszar powyżej tylnego zamknięcia jest lepiej chroniony.
Dla tylnego zderzaka jest już od ponad roku dostępne pełne rozwiązanie. Pełne w SCB oznacza, że na wysokości ramy tylnej przykręconych jest 17 lub 19 kwadratowych zderzaków. Wśród nich jest pięć płaskich zderzaków. Pionowe zderzaki na szerokości podłużnicy są tak przedłużone, że w tyle tworzą pierwszą barierę.
W porównaniu z pierwszymi naczepami, obecnie drzwi osadzone na trzech solidnych zawiasach otwierają się niezwykle lekko, wymagając trzykrotnie mniejszej siły. Jest to także zasługa nowej, płaskiej uszczelki drzwi.

Podwozie
Podwozie ocynkowane ogniowo i połączone sworzniami jest wynikiem wciąż ulepszanej konstrukcji naczepy przez firmę Schmitz Cargobull. Wyróżniają się one solidnością i wysoką trwałością użytkową.
Konstrukcja podwozia (Modulos) jest modularna. Wszystkie komponenty są ocynkowane przed połączeniem ich sworzniami. Ponadto zastosowanie rozłącznych sworzni znacznie zwiększa możliwości napraw i skraca czasy przestoju w warsztacie. Tu porównując „seryjny” model oraz ten z IAA 2012 nie można mówić o wielkich zmianach. Dobre nie wymaga poprawy.

Wyposażenie opcjonalne
Targowe S.KO prezentowało wszystko, co dziś w nowoczesnych pojazdach chłodniczych może być wbudowane. Od dobrych pięciu lat Schmitz Cargobull oferuje LSP (load spread program). Zasilanie w ciśnienie na trzeciej osi podobnie jak przy osi unoszonej jest oddzielone od pozostałych osi. W zależności od tego, jakie obciążenie osi wykrywa czujnik ciśnienia stałych (środkowych) osi, trzecia oś jest odpowietrzana do ciśnienia resztkowego. Nie jest ona jednak unoszona. Z odciążeniem tworzy się praktycznie przeciwwagę dla dobrych 800 kg agregatu chłodniczego na ścianie czołowej. Włączanie można ustawić w zależności od ciśnienia, a także prędkości.
Do wyposażenia opcjonalnego należy między innymi ultradźwiękowy czujnik pomagający w bezpiecznym dokowaniu do rampy.

Podsumowanie
Pojazd z dużej serii z absolutnie przemyślanej produkcji i odważnie rozwijany przez lata, do tego ze stalowymi profilami obramowania na bokach. Całość ozdobiona elektronicznym serwisem na części zamienne, siecią konserwacji, telematyką, finansowaniem i programem kontrolnym kosztów. Tego nawet producenci pojazdów ciężarowych nie potrafią lepiej. Ze skutkiem, że nawet oferta pojazdów użytkowych pokazuje sympatyczne ceny..

Folkher Braun

Ściągnij cały artykul

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This