Katagoria: Testy ciężarówek, opublikowano: 07 listopada 2012


Stralis CNG versus Diesel: Decyduje cena i środowisko

Stralis CNG versus Diesel: Decyduje cena  i środowisko

Gaz ziemny czy olej napędowy – oto dylemat, z którym zmierzyło się Iveco. Dziś jedyny w swoim rodzaju „rodzinny” test porównawczy. Stralis CNG zmierzył się ze swoim „dieslowskim” bratem.

Z napięciem oczekiwaliśmy na wyniki pierwszego testu porównawczego Stralis CNG kontra Stralis Diesel. Chodziło przede wszystkim o to, czy mimo większego zużycia gazu, w porównaniu z ciężarówką na olej napędowy, opłacalne okaże się używanie napędu CNG. Z góry można zdradzić: wyścig rozstrzygnął się praktycznie na stacji paliwowej.
Kluczową rolę odegrała różnica w cenie. Nośnik energii z przyszłością Obojętnie, co by nie zakładać: gaz ziemny należy do przyszłości i w ciągu następnych dziesięcioleci stanie się najważniejszym podstawowym nośnikiem energii. Poza tym gaz ziemny, zgodnie z badaniami ExxonMobil, będzie jeszcze dostępny przez następne dekady.
Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny, bo gaz ziemny jest znacznie mniej uciążliwy dla środowiska w porównaniu z olejem napędowym.
Jasno trzeba sobie powiedzieć, dużymi krokami nadchodzi era pojazdów na gaz ziemny – zarówno jeśli chodzi o samochody osobowe, jak i ciężarowe. Sieć stacji paliwowych w Polsce jest na razie uboga, bo jest ich zaledwie około 30. Ale to z pewnością zacznie się zmieniać. A to za sprawą paliw silnikowych na bazie ropy naftowej. Wkrótce będzie ich coraz mniej i staną się jeszcze droższe. Natomiast zasoby gazu ziemnego, chociażby za sprawą łupków, będą jeszcze długo do dyspozycji. Ale to nie koniec argumentów na rzecz gazu.
Do tej pory ciężarówki CNG były używane głównie w transporcie dystrybucyjnym. Także i to może się zmienić. A to za sprawą Kögel. Producent naczep zaprezentował niedawno pojazd z modułem CNG zasilającym ciągnik. Dzięki potężnym butlom wbudowanym w ramę naczepy można potroić zasięg w transporcie dalekobieżnym, np. z 300 na 900 km. Moduł CNG Kögla może być domontowany i jest dostępny „od ręki”.

 

 

 

Ściągnij cały artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This