Katagoria: Telematyka, opublikowano: 25 lipca 2017


Zdalny odczyt plików DDD z karty kierowcy i pamięci masowej tachografu

Zdalny odczyt plików DDD z karty kierowcy i pamięci masowej tachografu

Obowiązkiem każdego przewoźnika drogowego, który posiada w swojej flocie pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, jest sczytywanie danych o aktywności kierowcy. Takie dane nadające się do odczytania są rejestrowane tylko w tachografach cyfrowych.

 

Odczyt plików DDD z tachografu jest możliwy do wykonania zdalnie, to znaczy bez konieczności kontaktu z kartą kierowcy lub tachografu we wskazanym pojeździe. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ zwalnia firmę przewozową z konieczności sprowadzenia pojazdu lub kierowcy do bazy firmy. Zdalny odczyt z tachografu, czyli odczyt plików ddd z karty kierowcy oraz z pamięci masowej tachografu jest dostępny na wyciągnięcie ręki.

Regulacje prawne i sankcje związane z obowiązkiem odczytywania danych z tachografu

Według prawa wspólnotowego, ratyfikowanego również przez polskiego ustawodawce przewoźnik ma obowiązek odczytać dane z karty kierowcy co każde 28 dni. Znacznie więcej, bo aż 90 dni wynosi limit dla plików z pamięci masowej tachografu cyfrowego. Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku kontroli wykrycie takiego nadużycia wiąże się z karą 500 zł nakładaną na przedsiębiorcę. Nadużycie wykryje nawet kontrola drogowa, ponieważ informacja o dacie ostatniego pobrania plików jest zapisana na karcie kierowcy. Jeśli służby wykryją ten fakt podczas rutynowej kontroli drogowej, które przecież nie odbywają się tak rzadko, kapitał firmy przewozowej zostanie obniżony o pół tysiąca złotych. Więcej o aktach prawnych, karach i metodach ich uniknięcia znaleźć można w artykule o zdalnym odczycie tachografu na blogu Navifleet.

Jak działa zdalny odczyt plików z tachografów cyfrowych

Aby zdalny odczyt z tachografu miał prawo bytu musi zostać zintegrowany z systemem monitoringu GPS. Wówczas do lokalizatora podłączany jest dodatkowy moduł, który specjalną wiązką przewodów jest podłączany do tachografu. Dzięki temu odczytywanie plików z tachografu cyfrowego jest możliwe nawet wtedy, gdy kierowca i pojazd znajdują się na drugim końcu kontynentu. Do wykonania odczytu z tachografu wymagana jest karta przedsiębiorstwa, która służy autoryzacji żądania odczytu danych. Za pomocą aplikacji internetowej i zamontowanego w pojeździe systemu GPS wraz z urządzeniem do odczytu plików z tachografu cyfrowego pliki z tacho można pobrać w kilkanaście minut, nawet jeśli pojazd jest kilka tysięcy kilometrów od naszej bazy. Dodatkowo w aplikacji jest stworzone archiwum wszystkich pobranych plików, co jest szczególnie przydatne w chwili kontroli w przedsiębiorstwie. W trakcie kontroli na wezwanie kontrolującego inspektora należy przedstawić pliki DDD, a wiedząc, że wszystkie pliki są zapisane w jednym miejscu można spać spokojnie.

 

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This