Katagoria: Telematyka, opublikowano: 11 lutego 2014


Scania: Inwestycja, która się zwraca

Scania: Inwestycja, która się zwraca

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/1-2

 

12329-003

 

W ciągu ostatnich lat na polskim rynku dostrzec można rosnące zainteresowanie telematyką. Nowoczesne systemy telematyczne to już nie tylko podstawowa lokalizacja pojazdu za pomocą GPS.

 

Scania Fleet Management to kompleksowe narzędzie pozwalające analizować i kontrolować poszczególne parametry pojazdów, a także sposób ich eksploatacji, co umożliwia stałe zwiększanie wydajności realizacji zadań transportowych.

 

Zredukuj koszty

Obecnie jednym z najważniejszych zadań nowoczesnych systemów wspomagających zarządzanie flotą pojazdów jest redukcja kosztów paliwa i eksploatacji pojazdów, które stanowią znaczną część kosztów operacyjnych firmy transportowej.

Hasło przewodnie „Zredukuj koszty eksploatacji, Twoja Scania podpowie Ci jak” doskonale pokazuje, jak dużą wagę ten producent przywiązuje do poprawienia wszelkich czynników, począwszy od wprowadzenia ekonomicznych silników, przez faktyczną redukcję kosztów utrzymania pojazdu, takich jak koszt paliwa i eksploatacji pojazdów, a skończywszy na analizie i ocenie stylu i techniki jazdy kierowcy. Dzięki integracji koncepcji Ecolution by Scania z systemem Scania Fleet Management powstało unikatowe połączenie umiejętności kierowcy, możliwości pojazdu Scania oraz profesjonalnej obsługi warsztatów Scania w celu redukcji zużycia paliwa.

Usługa Scania Fleet Management została wprowadzona na polski rynek w lipcu 2011r., jednak klienci szybko doceniają korzyści płynące z użytkowania systemu, uruchamiając go w kolejnych pojazdach.
Wyposażenie pojazdu pozwalające na aktywację usług zarządzania flotą oferowane jest już na etapie zamówienia i produkcji pojazdu. Scania oferuje również możliwość doposażenia starszych pojazdów w jednostkę odpowiedzialną za funkcjonowanie FMS.

 

Trzy pakiety

Usługi Scania Fleet Management oferowane są w trzech pakietach. Pakiet FMS Monitoring to regularne raporty zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla wraz z zestawieniem najważniejszych parametrów służących do ich redukcji. Dodatkowo dzięki oznaczeniu każdego z parametrów za pomocą trendu rosnącego lub malejącego raport jest przystępny i szybki do analizy.

Pakiet FMS Analiza poza korzyściami z Pakietu Monitoring, oferuje szczegółowe informacje o pojazdach lub kierowcach w dowolnie wybranym okresie. System analizuje osiągnięte wartości i zaznacza przekroczenie zdefiniowanych wartości granicznych. Dostarcza on również informacji o błędach pobieranych bezpośrednio z szyny CAN BUS pojazdu. Dostępne jest także narzędzie planowania przeglądów.

Pakiet FMS Kontrola to najbogatszy spośród pakietów Scania Fleet Management. Zawiera on wszystkie funkcje pakietu FMS Monitoring oraz FMS Analiza. Atutem jest możliwość określenia aktualnej i historycznej pozycji pojazdu na mapie, selektora trybu pracy kierowcy wprost z tachografu cyfrowego, odczyt dostępnego czasu pracy kierowcy oraz zdefiniowania stref, po których przekroczeniu generowany jest alarm. Dodatkowo do pakietu dołączona jest dedykowana aplikacja na platformy mobilne.

 

Aplikacje Scania FMS na platformy mobilne

Obecnie odchodzi się od mnogości funkcji, kładąc nacisk na uproszczone i przyjazne dla użytkownika aplikacje. Istotne jest, aby informacje były dostarczane w szybki i bezpośredni sposób.

Wzrost popularności urządzeń mobilnych wśród klientów spowodował konieczność tworzenia nowych rozwiązań, a także udoskonalania obecnych. Klientom oferuje się podręczne narzędzie uzupełniające użytkowanie portalu Fleet Management.

Dzięki bezpłatnej aplikacji Scania Fleet Management na platformy iPhone & iPad oraz Android, dedykowanej użytkownikom usługi FMS Kontrola, właściciele firm oraz menedżerowie ich flot zyskali jeszcze większą wygodę monitorowania swoich pojazdów – ich pozycji, parametrów, podstawowych analiz, a także czasu pracy kierowców, wprost ze swojego telefonu.

Do tej pory zostało przeprowadzonych ponad 50 000 aktywacji FMS

Opr. M. Mazur

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This