Katagoria: Targi, opublikowano: 02 listopada 2014


Nowy Iveco Daily z koroną

Nowy Iveco Daily z koroną

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/17-18

 

iveco-Van_of_the_year_2015_02

 

Nowy Daily – trzecia generacja lekkiego pojazdu użytkowego marki IVECO – zdobył tytuł Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku 2015.

 

Coroczny konkurs jest organizowany przez panel jurorów składający się z 23 czołowych dziennikarzy pracujących dla największych międzynarodowych wydawnictw poruszających tematykę samochodów użytkowych. Zwycięzcą zostaje furgon, który w ocenie jury „najbardziej przyczynił się do podniesienia standardów wydajności i zrównoważonego rozwoju drogowego transportu dóbr, z uwzględnieniem środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego”.

Prestiżowa nagroda została przyznana podczas 65. edycji Międzynarodowych Targów Pojazdów Użytkowych w Hanowerze, który jest największym w Europie pokazem pojazdów użytkowych i przemysłowych.

W tegorocznym konkursie, który charakteryzował się najbardziej zaciętą rywalizacją od czasu ustanowienia nagrody w 1991 r., nowy Daily wygrał zdobywając przewagę 17 punktów nad pozostałymi finalistami – reprezentantami marki Fiat, Ford, Mercedes-Benz i wspólnej konstrukcji Renault/Opel. Wszyscy jurorzy przyznali pierwsze miejsce nowemu Daily.

– Uhonorowanie nowego Daily prestiżowym tytułem samochodu dostawczego roku jest dla nas wielkim zaszczytem. Ten model wprowadza znaczne ulepszenia w zakresie całkowitych kosztów posiadania, komfortu, zwrotności, wydajności i trwałości. Chcielibyśmy zadedykować tę nagrodę naszym klientom, którzy każdego dnia liczą na tego niezawodnego i godnego zaufania towarzysza pracy – powiedział Pierre Lahutte, prezes firmy IVECO, odbierając nagrodę z rąk przewodniczącego jury Jarlatha Sweeneya.

DNA nowego Daily

Nowy Daily jest całkowicie zmodernizowanym pojazdem i liderem w swojej kategorii pod względem efektywności wykorzystania przestrzeni ładunkowej. Jego atutami są największa w tej klasie pojazdów kubatura przedziału towarowego i ładowność, komfort porównywalny z samochodem osobowym, a także zwrotność i jeszcze niższe zużycie paliwa. Lekki pojazd użytkowy IVECO trzeciej generacji w 80 proc. składa się z zaprojektowanych na nowo komponentów.

W nowym Daily zachowano klasyczną stalową ramę podwozia, która od dawna jest podstawą konstrukcji tego modelu, zapewniającą mu solidność, funkcjonalność i długą żywotność, a także maksymalną elastyczność przy montażu zabudowy w wersjach składających się z podwozia z kabiną.

W trzeciej generacji Daily zadbano także o czynniki ekonomiczne, znacząco obniżając zużycie paliwa w porównaniu z poprzednim modelem. Wyraźnie spadły zatem koszty eksploatacji pojazdu przy zachowaniu najlepszych osiągów w segmencie oraz szerokiego wyboru silników, skrzyń biegów i przełożeń osi.

Nowy Daily został wyposażony w istotne technologie mające na celu poprawę wydajności: średnia oszczędność paliwa, w zależności od modelu, wynosi 5,5 proc., a dzięki EcoPack może osiągnąć nawet 14 proc. w cyklu miejskim. Poprawiono także własności aerodynamiczne. Dotyczy to zwłaszcza furgonu, którego współczynnik oporu powietrza (Cx) zmniejszył się o 6 proc. (z 0,335 do 0,316).

Wśród zaawansowanych rozwiązań technologicznych zastosowanych w nowym Daily i zaprezentowanych podczas IAA warto wymienić nowe przednie zawieszenie QUAD-LEAF, które zapewnia większą ładowność, prześwit i maksymalne dopuszczalne obciążenie na osie, a także nową 8-biegową przekładnię automatyczną HI-MATIC, ustanawiającą wysokie standardy pod względem elastyczności, efektywności, zużycia paliwa oraz komfortu jazdy.

Telematyka obecna

Pojazd został ponadto wyposażony w nowe zaawansowane i zintegrowane systemy telematyczne, udoskonalone instrumenty wspomagania kierowcy oraz najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Jedną z tych innowacyjnych cech jest ekskluzywne narzędzie IVECONNECT, które umożliwia łatwe i kompleksowe zarządzanie zarówno systemem informatyczno-rozrywkowym i nawigacyjnym, jak i zaawansowanym systemem wspomagania kierowcy.

Szereg supernowoczesnych, intuicyjnych urządzeń kontrolnych ułatwia podniesienie efektywności i produktywności w środowisku pracy. IVECONNECT wykorzystuje 7-calowy ekran dotykowy wbudowany w deskę rozdzielczą i składa się z następujących elementów: radio, odtwarzacz CD, gniazdo USB kompatybilne z urządzeniami iPod/iPhone i odtwarzaczami MP3 oraz moduł Bluetooth z elementami sterowania przy kierownicy i gniazdem AUX/video.

Wyższy komfort

Ale to nie wszystko – w znacznym stopniu poprawił się także komfort. Kierowca nowego Daily ma do dyspozycji wygodniejszą i cichszą kabinę, w której pozycja za kierownicą oraz wrażenia z jazdy są zbliżone do prowadzenia samochodu osobowego wysokiej klasy. W kabinie ulokowano liczne zamykane i otwarte schowki i przegródki. Pod względem ergonomii rozmieszczenia przycisków i przełączników samochód jest liderem w swojej kategorii. Poprawiono izolację akustyczną, klimatyzacja pracuje bardziej wydajnie, a komfort jazdy jest doskonały bez względu na obciążenie pojazdu.

Elektryczny i gazowy

Nowy Daily jest dostępny w różnych wersjach napędzanych gazem ziemnym i energią elektryczną. Technologicznie zaawansowana oferta marki stanowi nie tylko ukłon w stronę klienta, ale też codzienny wkład firmy IVECO w rozwój zrównoważonej mobilności. Nowy, zaprezentowany w Hanowerze Daily CNG, pod względem niezawodności, komfortu i ładowności zachowuje wszelkie atuty wersji z silnikiem wysokoprężnym. Podwozie ze stalową ramą sprawia, że Nowy Daily jest ceniony przez firmy montujące zabudowy pojazdów. Taka konstrukcja charakteryzuje się solidnością i może być obciążana dużym ładunkiem. Co więcej, umiejscowienie zbiorników z gazem w wersji Natural Power nie ogranicza ani przestrzeni ładunkowej, ani możliwości w zakresie montażu zabudowy.

Nowy Daily z silnikiem elektrycznym już wkrótce uzupełni ofertę alternatywnych napędów modelu. Będzie on posiadał te same udoskonalone cechy w zakresie konstrukcji, rozstawu osi, zawieszenia oraz stylistyki wnętrza i nadwozia, co pozostałe warianty. Silnik elektryczny będzie montowany w furgonach i autobusach miejskich. Firma IVECO, będąca pionierem w technologii napędów elektrycznych, opracowała i skonstruowała pierwszy elektryczny model Daily, który od 2009 r. jest oficjalnie sprzedawany oraz obejmowany gwarancją i opieką serwisową przez sieć dealerską IVECO.

W gamie rewolucyjnych wersji nowego Daily znajdzie się również nowy furgon o masie 7,2 tony i największej ładowności w swojej kategorii – aż do 4,9 tony – oraz dwa modele terenowe z napędem na 4 koła – wersja all road z bliźniaczymi kołami na osi tylnej o DMC od 3,5 t jako VAN oraz podwozie do zabudowy z kabiną krótką lub brygadową, jak również typowy pojazd off-road bazujący na rozwiązaniach technicznych zastosowanych w poprzednich modelach Daily 4×4.

 

Opr. A. Mazur

 

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This