Katagoria: Ustawy i Rozporządzenia, opublikowano: 08 stycznia 2015


Niemiecki prezent pod choinkę

Niemiecki prezent pod choinkę

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/21-24

 

Z Nowym Rokiem w Niemczech wchodzi w życie ustawa o stosowaniu płacy minimalnej. I nic złego by się nie stało, gdyby nie to, że według Niemców obejmuje ona i Polaków, którzy wykonują jakąkolwiek pracę w obszarze niemieckim.

 

Dotyczyć miałoby to również polskich przewoźników. Wprawdzie istnieją ekspertyzy polskich prawników, że prawo to nie obowiązuje transportowców wjeżdżających do Niemiec, bez względu na to czy jest to transport do Niemiec, przez Niemcy czy też kabotaż.

Niemcy jednakże będę robić swoje. Jednostki celne do zwalczania nielegalnej pracy zostały upoważnione do kontroli przewoźników, również polskich, pod względem stosowania się do przepisów prawa o płacy minimalnej (8,5 euro na godzinę – przyp. red.).

Ustawa przewiduje, że przed wjazdem przewoźnik musi zameldować odpowiednim władzom w Niemczech o przewidywanym transporcie na terytorium Niemiec. Wszyscy wiemy, jak niemieccy kontrolerzy ochoczo sprawdzają polskie ciężarówki. I bez względu na to, czy polscy prawnicy uważają ustawę za nieobowiązującą polskich przewoźników, niemieckie służby kontrolne będą robić swoje. Każde zarejestrowane przewinienie skutkować może koniecznością zapłaty kaucji na poczet przyszłych kar. Znaczy to, że brak meldunku o transporcie prowadzić może do uszczuplenia kapitału obrotowego przewoźnika do czasu wyjaśnienia sprawy. A to może się ciągnąć miesiącami.

Na kilkanaście dni przed Nowym Rokiem obudziły się zrzeszenia transportowców i rozpoczęły działania na rzecz zmiany przepisów. Włączyły się też organa państwowe. Sprawa stała się polityczna i zapewne przez rozmowy ze stroną niemiecką dyplomaci będą starali się o zmianę przepisów. Polityka jednakże potrzebuje czasu. Tymczasem polski przewoźnik od 01.01.2015 może być szykanowany i ponosić wymierne koszty opieszałości innych.

Dlatego też proponuję wykonanie pierwszych kroków i czynności, które zapobiegną karaniu polskich przewoźników przez niemieckie organa kontrolne i pozwolą na bezpieczne kontynuowanie transportów po Nowym Roku.

Jerzy Goliński
Kancelaria Doradztwa Gospodarczego
Am Windmühlenberg 20
15711 Königs Wusterhausen
Tel.: +49 3375 566 474
Fax: +49 3375 566 472
E-Mail: jego@wbkan.de

 

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This