Katagoria: zabudowy, opublikowano: 08 maja 2014


Kielecka premiera udoskonalonych KH-KIPPER

Kielecka premiera  udoskonalonych KH-KIPPER

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2014/7-8

 

6_W-tym-roku-do-oferty-urzą

 

Podczas Targów Autostrada-Polska, Rotra w Kielcach firma KH-KIPPER prezentuje na stoisku kilka interesujących konstrukcji. Są to udoskonalone: wywrotka trójstronna W3H z lewą burtą hydrauliczną, wywrotka tylnozsypowa W1U i urządzenie hakowe ZH-12.

 

Wywrotka trójstronna W3H

Samochód z wywrotką trójstronną W3H to uniwersalny zawodowiec do każdego zadania. Służy do transportu materiałów sypkich – piasek, żwir, towarów na paletach, małych maszyn budowlanych. Zabudowa to przykład uniwersalnego i wielofunkcyjnego rozwiązania, które pozwala w krótkim czasie zmienić przeznaczenie pojazdu. Dla użytkownika przekłada się to bezpośrednio na korzyści materialne.
Jak już wspomnieliśmy, firma KH-KIPPRER wprowadziła szereg zmian. W nowej wersji została zmniejszona masa zabudowy, dzięki czemu pojazd zyskał większą ładowność, a to z kolei przekłada się na obniżenie kosztów transportu. Użytkownik odczuje to w kieszeni.

Dzięki kątowi otwarcia lewej burty o pełne 180 stopni jest możliwe podjechanie bardzo blisko wózkiem widłowym i sprawny załadunek. Jako odbój wykorzystywane są koła samochodu. Szerokość wewnętrzna skrzyni wynosi 2410 mm. To rozwiązanie daje możliwość załadowania obok siebie dwóch palet po 1200 mm szerokości każda.

Przy opuszczeniu burty o ok. 90 stopni możliwy jest załadunek z rampy lub wysyp ładunku na bok w pewnej odległości od pojazdu. Jest to szczególnie pomocne przy sypaniu wałów bądź zasypywaniu wykopów wzdłuż drogi, gdyż materiał nie zanieczyszcza bocznych elementów podwozia – barier bocznych, pokrywy akumulatora, zbiornika paliwa czy powietrza.

Standardowo sterowanie burtą hydrauliczną odbywa się za pomocą joysticka zamocowanego w kabinie przy siedzeniu kierowcy. Obsługa jest możliwa zarówno z ziemi, jak i z siedzenia bez konieczności wysiadania z kabiny, co jest ważne przy pracy w ciężkich warunkach terenowych bądź przy złej pogodzie. Prawa burta z górnymi zawiasami otwiera się dzięki centralnemu zamkowi na burcie przedniej, a burta tylna z górnymi zawiasami otwierana jest automatycznie przy podniesieniu skrzyni.

Zastosowanie nowoczesnych stali trudnościeralnych, a co za tym idzie brak potrzeby stosowania bocznego użebrowania wzmacniającego w postaci tzw. szpant znacząco wpływają na obniżenie wagi zabudowy. Burty boczne gięte dają również większą sztywność uzyskaną w trzech liniach gięcia. Zastosowanie wysokojakościowych stali w znaczący sposób wydłuża czas bezawaryjnej pracy wywrotki.
Mniejsza liczba wzmocnień oraz cieńsza blacha w stosunku do zwykłych stali to oszczędność wagi, a co za tym idzie większa ładowność pojazdu. Skraca się również czas produkcji, ze względu na mniejszy nakład pracy związany ze spawaniem i brakiem wzmocnień.

Skrzynia wywrotki na podwoziu MAN 8×6 oraz Scania 6×4 posiada dodatkowo tylną szuflę zsypową SNEEP na równi z podłogą, zamiast SNEEP demontowanego. Takie rozwiązanie zapobiega zaleganiu lepkiego materiału, które z czasem uniemożliwiłoby domykanie burty tylnej.

Jako opcja występuje sterowanie radiowe wszelkimi funkcjami wywrotki, aluminiowy dach otwierany hydraulicznie, prawa burta hydrauliczna lub uchylna zamiast stałej, żuraw hydrauliczny, tylna burta w formie klapo-drzwi, nastawki zwiększające objętość skrzyni.

 

Zabudowa wywrotka tylnozsypowa W1U

Skrzynię W1U charakteryzuje półokrągły kształt zapobiegający zaleganiu materiału podczas wyładunku. Udoskonalona zabudowa jest lżejsza i znacznie sztywniejsza. Cechuję ją w związku z tym wysoka produktywność i wytrzymałość. Dodatkowo przy projektowaniu nowej zabudowy duży nacisk położono na wzrost poziomu bezpieczeństwa. Poprzez obniżenie środka ciężkości ułatwiony jest wysyp ładunku.

 

Hakowiec ZH-12 na DAF FL

Urządzenie hakowe ZH-12 uzupełnia ofertę hakowców. Do tej pory KH-KIPPER oferował urządzenia o ładowności 6 i 8 ton. W Kielcach KH-KIPPER pokaże tę zabudowę na nowym DAF FL.

Urządzenie hakowe ZH-12 wyposażone jest w hydrauliczną blokadę kontenera oraz sterowanie z kabiny kierowcy. Długość gabarytowa urządzenia hakowego wynosi 3900 mm. Dolna rama i łączniki urządzenia wykonane są ze specjalnej stali o dużej wytrzymałości plastycznej, dźwignia hakowa oraz sam hak wykonane są ze stali renomowanych firm o podwyższonych właściwościach mechanicznych. Urządzenia charakteryzują się niską masą własną dzięki konstrukcji ze stali o dużej wytrzymałości.

Hak posiada grawitacyjne zabezpieczenie eliptyczne. Ładunek jest przesuwany łagodnie po rolkach. Poprawne zablokowanie kontenera sygnalizowane jest lampką kontrolną. Tam gdzie jest to wymagane resory odciążane są za pomocą siłowników lub rolką podpierającą sterowanymi ze stanowiska sterowniczego.

Siłowniki posiadają zawory zabezpieczające przed niekontrolowanym opadnięciem ładunku i uszkodzeniem urządzenia w przypadku rozerwania przewodów hydraulicznych. Urządzenie wyposażone jest w hydrauliczną blokadę kontenera oraz sterowanie z kabiny kierowcy. Przy rozładunku i załadunku pustego kontenera lub obciążonego częściowo istnieje możliwość przejścia w szybszy tryb pracy urządzenia hakowego przez odpowiednie przełączenie dźwigni sterowania. Nowe urządzenie hakowe jest łatwe w montażu i w całości przykręcane do podwozia. Ciekawostkę stanowi fakt, że model prezentowany na Targach wyposażono w system automatycznego smarowania firmy Groeneveld. Skraca to znacząco czas obsługi.

Urządzenia hakowe własnej konstrukcji na podwoziach 2-osiowych, to nie jedyna propozycja KH-KIPPER dla branży komunalnej. Firma zajmuje się również montażem hakowców innych producentów na podwoziach 6×4, 6×6 i 8×4 oraz produkcją przyczep podkontenerowych. Oprócz udoskonalonych produktów na stoisku KH-KIPPER zaprezentowana zostanie wywrotka tylnozsypowa W1U na podwoziu Mercedes-Benz Arocs 8×6, której konstrukcja charakteryzuje się kształtem zapobiegającym pozostawianiu materiału wewnątrz przestrzeni ładunkowej. Autostrada nie jest jedyną imprezą, na której pojawią się produkty KH-KIPPER. Polskie zabudowy zostaną pokazane także na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze.

 

Opr. Redakcja

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This