Katagoria: samochody specjalne, opublikowano: 08 października 2013


Mercedes-Benz Arocs: Gwiazda każdej budowy

Mercedes-Benz Arocs: Gwiazda każdej budowy

4--13C433_014Na ostatniej Baumie był gwiazdą. Stał w świetle fleszy. Teraz ciężki Mercedes pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Codziennie udowadnia, że należy do elity pojazdów budowlanych.

Nowy Arocs jest dobrze znany z gazet czy z niedawno odbywających się targów Bauma w Monachium, gdzie miał swoją premierę. Na stoisku Mercedes-Benz nowy Arocs był oblegany przez ludzi z branży. Teraz nadeszła godzina prawdy.
Oczekiwania w stosunku do nowego pojazdu Mercedesa są ogromne. W dużej mierze jest to zasługa marketingu, który podsycał zainteresowanie nowym modelem. Duże znaczenie miał lansowany komunikat, że jest to po prostu najlepsza oferta dla rynku budowlanego. Marketingowcy najpierw wskazywali na nowe silniki, obiecując ogromną moc i najlepszą wydajność. Ładowność – to kolejny atut Arocsa. Na koniec, rzecz bliska każdemu kierowcy – nowa kabina powodująca szybsze bicie serca u szoferów. Mało? Nie…

Od razu punkty za sympatię
Papier jest cierpliwy, przyjmie każdą teorię wymyśloną przez rozbudowane działy marketingu. Całą prawdę można poznać dopiero na budowie, przy wykopach, transporcie żwiru lub też po prostu na ulicy. Ponieważ większość wywrotek jeździ po utwardzanych jezdniach, nasza pierwsza jazda próbna miała symulować transport materiałów budowlanych.
Już wsiadanie do kabiny przyniosło Arocsowi pierwsze punkty. Do kabiny wchodzi się prawie jak po schodach. Bezpiecznie na górę, niczym po ruchomych schodach w galerii handlowej.
Arocs wita kierowcę wygodnymi fotelami, które doskonale wspierają go w wciąż bujającym życiu wywrotki. Ładna, wielofunkcyjna kierownica dobrze leży w rękach. Można ją ustawić prawie tak jak w samochodzie osobowym. W krótkiej kabinie jest wystarczająco dużo schowków, tak niezbędnych w życiu kierowcy. Dzięki wielu półkom jest miejsce na papiery, małe narzędzia czy buty. Uchwyt na napoje, duży pojemnik na butelki z wodą i wystarczająca liczba wieszaków na mokre ubrania. Wydaje się, że projektanci Arocsa dobrze poznali pracę w transporcie budowlanym.
Nie ma co narzekać na ergonomię. Tylko hamulec i gaz. Kierowca ma spokój ze sprzęgłem. Arocs automatycznie przełącza dwanaście biegów, kierowca jest od tego odciążony w trudnych sytuacjach. Taki już jest trend we współczesnym transporcie budowlanym. Argument w postaci większego bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu samochodu ciężarowego jest nie do przecenienia.
Jeszcze zanim kierowca wsiądzie do pojazdu, może go zdalnie skontrolować poprzez funkcję kluczyka. Sprawdzi stan oleju, światła, ciśnienie w oponach. Ta funkcjonalność oczywiście kosztuje ekstra. Tak jak w każdym Mercedesie nie ma już klasycznej stacyjki. Po prostu wciska się guzik start, jak w osobowej klasie E czy Sprinterze. Dzięki temu do życia uruchamia się nowy silnik Euro 6. W pięcioosiowym ciągniku z wywrotką pracuje tylko jeden typ agregatu – 10,7-litrowy sześciocylindrowiec o mocy 428 KM i o momencie obrotowym 2100 Nm.
Już start z miejsca z 23 tonami żwiru na plecach, pokazuje jak pojazd zwinnie przyspiesza do prędkości 60 km/h. Sterowana komputerem skrzynia Powershift optymalnie wybiera biegi. Jak trzeba, to zmienia przełożenia szybko – doświadczony kierowca nie mógłby lepiej.
Na drodze zachwyca komfort jazdy, Arocs nawet przy pustej skrzyni nie maltretuje kręgosłupa swojego kierowcy. A bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Układ hamulcowy z ESP plus reaguje błyskawicznie. Ale można także zamówić inne systemy, bez żadnych wyjątków mimo że jest to pojazd budowlany.

5---13C433_039
 
W trudnych warunkach z manualną skrzynią biegów
Zmiana warunków. Ekstremalny teren ze stromymi podjazdami i zjazdami, błotniste i śliskie stoki – tutaj pasuje czteroosiowy pojazd z napędem na wszystkie koła. Wszechstronny pojazd terenowy na napędzane wszystkie koła, z blokadą osi. Dużo „wyższe nogi” niż u jego drogowych kolegów, znacznie większy kąt natarcia oraz prześwit. Jak zwykle w Mercedesie cyfra 41 oznacza technicznie dopuszczalną masę całkowitą w tonach. 51 oznacza moc silnika, ten czterosiowiec posiada 510 KM i 2500 Nm momentu obrotowego. 8×8 oznacza trakcję, wszystkie koła czteroosiowego pojazdu są permanentnie napędzane.
Pojazd czteroosiowy ma manualne przełączanie biegów, 16 biegów w układzie podwójnego H można rozszerzyć w module terenowym do 32 przełożeń. Do każdej sytuacji pasuje bieg, na ultrastromym wzniesieniu, jak i na szybkim przelocie – doceni to doświadczony kierowca terenowy. Ciężarówka, kiedy robi się ciasno, robi dokładnie to, czego chce kierowca.
Jeśli jest stromo z góry, instruktor radzi przejść na 3. bieg. Poradzi sobie? Z permanentnym napędem na wszystkie koła i włączoną blokadą mechanizmu różnicowego minimalizuje poślizg kół. Z zafascynowaniem śledzimy wskaźnik licznika obrotów.
Z 1100 obrotów jedzie się pod górę, silnik mógłby więcej. Jednak lepiej powoli i niezmiennie. Czteroosiowiec jedzie w górę bezpiecznie pnąc się wyboistą ścieżką. A z górki mocny hamulec silnikowy prowadzi go wolno i bezpiecznie. Osie z resorami piórowymi typu „Grounder” zapewniają kołom kontakt z nawierzchnią.
Znacząco udoskonalono kierowanie. Nawet przy załadowaniu do granic możliwości, przy ultrapowolnych manewrach, układ kierowniczy nie staje się twardy. Pracuje wspomaganie elektrohydrauliczne, odciążając kierowcę podczas manewrowania w terenie. A ponieważ jest degresywny, czyli pracuje w zależności od prędkości, to na szybkich odcinkach prowadzi się pewnie, przy minimalnym wspomaganiu serwa.

3-1------13C433_069

Małe silniki dla większego ciężaru użytkowego
Czapki z głów, zachwycająca moc – takie wrażenie pozostawiają silniki stosowane przez Mercedesa w pojazdach budowlanych. Jeśli w Arocsie zależy nam głównie na masie użytkowej, producent poleca dla modeli Loader najmniejszy silnik Diesla. Mały, o długim skoku tłoka, sześciocylindrowiec ma pojemność zaledwie 7,7 l i z mocą 354 KM, a może pociągnąć 40 t. Tak daleko nie chcemy tu iść, nasz czteroosiowy pojazd poprzestaje na 32 t. 400 Nm siły napędowej to niewiele, należy uwzględnić potrzebę częstego przełączania biegów. Jednak niech to nikogo nie odstraszy – automatyczna skrzynia Powershift czyni to po mistrzowsku. Kierowca nie musi się tym zbytnio martwić. Solista o dużej masie użytkowej nawet przy 354 KM nie staje się ślimakiem, przynajmniej jadąc po terenie o łagodnej topografii. Jego właściwości jezdne są najwyższej klasy. Co jest cenną wskazówką dla betoniarek.
Wprowadzenie na rynek ma nastąpić teraz, żeby jeszcze w tym roku uzyskać pierwsze sukcesy ze sprzedaży. Nabywcy otrzymują nie tylko pojazdy, ale całe rozwiązania transportowe. Gama pojazdów startuje z ogromną różnorodnością wariantów. Jeszcze nie wszystkie techniczne rozwiązania są dostępne, na przykład najsilniejszy Diesel z 625 KM, automatyczna skrzynia biegów dla pojazdów z napędem na wszystkie koła czy hydrauliczny napęd na przednią oś. Ma to nastąpić w przyszłym roku, teraz najpierw będą dostarczane najbardziej oczekiwane i chodliwe modele. Jednak już teraz jest jasne – Arocs podniósł poprzeczkę w segmencie pojazdów budowlanych. Konkurencja musi gonić.

Wolfgang Tschakert

Ściągnij cały artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This