Katagoria: samochody specjalne, opublikowano: 08 grudnia 2012


Mercedes-Benz Arocs – gwiazda brygady

Mercedes-Benz Arocs – gwiazda brygady

Mercedes-Benz Trucks kontynuuje odświeżanie gamy modelowej. Do nowego Actrosa, wyspecjalizowanego w transporcie dystrybucyjnym Antosa, dołącza ekspert w zakresie robót budowlanych.

Od 2013 roku wszystkie ciężarówki oraz ciągniki siodłowe przeznaczone do zastosowań budowlanych na asfalcie i w terenie będą znane pod nazwą Arocs.
Gama Arocsa to nowe wywrotki, wywrotki z napędem na wszystkie koła, betoniarki, ciągniki siodłowe i modele z zabudową burtową dostępne jako pojazdy z dwiema, trzema lub czterema osiami w 16 wariantach mocy: od 175 kW (238 KM) do 460 kW (625 KM). Od początku wszystkie silniki zaprojektowano z myślą o spełnieniu przyszłych norm emisji spalin – wersje zgodne z Euro VI oferowane są na zamówienie.
W gamie stosowane są 6-cylindrowe jednostki rzędowe BlueTec 6 wyposażone w turbosprężarkę i intercooler. Zależnie od wersji, maksymalny moment obrotowy waha się od 1000 do 3000 Nm, a pojemność wynosi 7,7, 10,7, 12,8 lub 15,6 litra. Ostatni wariant to zupełna nowość i rozwinięcie nowego silnika OM 473. Moment obrotowy płynnie jest przekazywany do kół za pośrednictwem zautomatyzowanej przekładni Mercedes PowerShift 3, montowanej w standardzie. Dostępne opcje napędu zostały opracowane z uwzględnieniem nietypowych wymagań w zakresie transportu budowlanego.
Gama Arocsa sięga od dwuosiowej wersji 4×2 z tylnym napędem do czteroosiowej odmiany 8×8/4 z napędem na wszystkie koła i dwiema osiami skrętnymi. Warianty czteroosiowe z jedną przednią i trzema tylnymi osiami, szeroka paleta modeli z resorowaniem pneumatycznym czy zoptymalizowane pod względem ładowności podwozie dla betoniarek z pojedynczym ogumieniem to tylko wybrane przykłady wersji nowego modelu, dostępne wprost z linii produkcyjnej.
Oferta Arocsa obejmuje 7 kabin w 14 różnych wersjach. Jako uzupełnienie kompaktowych kabin L, M i S o szerokości 2,3 metra, dostępne są również przestronne odmiany 2,5-metrowe z płaską podłogą.
Kolejną nowością w gamie Arocsa są wersje Loader i Grounder. Arocs Loader ma ograniczoną masę własną. W rezultacie zapewnia on optymalną ładowność ciągnika 4×2 – jednego z najlżejszych w sektorze budowlanym, a także dla wywrotki 8×4/4 z dopuszczalną masą całkowitą 32 t. Przy wyjątkowo niskiej masie własnej (maksymalnie 9250 kg) ta druga może jednorazowo przewozić 8 m sześciennych gotowego betonu.
Arocs Grounder to model przeznaczony do pracy w szczególnie trudnych warunkach. Ekstremalnie stabilny i odporny, wyróżnia się on licznymi modyfikacjami technicznymi, zapewniającymi bezkompromisową wytrzymałość w transporcie budowlanym. Premiera Arocsa odbędzie się podczas targów Bauma w kwietniu 2013 r.
Opr. M. Mazur

Ściągnij cały artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This