Katagoria: części i akcesoria, opublikowano: 20 lutego 2015


BPW przejmuje Adete

BPW przejmuje  Adete

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2015/1-2
Przeczytaj on-line

 

 

BPW stawia konsekwentnie na dywersyfikację. Firma nabyła kolejne przedsiębiorstwo.

 

Wraz z 1 stycznia 2015 roku, firma BPW przejęła Adete – Advanced Engineering & Technologies GmbH z Kaiserslautern, firmę specjalizującą się w rozwiązaniach z dziedziny tworzyw sztucznych i lekkich kompozytów.

Jak na razie, firma BPW Bergische Achsen KG osiąga dwie trzecie obrotów rocznych, czyli koło 1,1 miliarda euro, z produkcji i sprzedaży osi i systemów jezdnych. Jednakże w toku reorganizacji w stronę „partnera mobilności” dla przedsiębiorstw transportowych oraz „partnera systemowego” dla sektora motoryzacyjnego, BPW systematycznie przejmowało specjalistyczne firmy, aby dziś być obecne również w segmentach systemów oświetlenia, telematyki i technologii tworzyw sztucznych.

Fima córka specjalizująca się w produkcji komponentów z tworzyw sztucznych, HBN-Teknik w Danii, odpowiada za zbiorniki powietrza Eco-Air, błotniki i pokrywy sprężyn pneumatycznych. Wraz z przejęciem biura inżynieryjnego Adete, które już w minionych latach pracowało dla BPW, kompetencje te zostały jeszcze poszerzone o tworzywa sztuczne i konstrukcje lekkie. Wspólnym projektem był wyjątkowo lekki moduł sprężyny pneumatycznej GFK „Eco Vision”, który w roku 2012 został wyróżniony nagrodą za innowację do naczep. Obecnie jest wciąż rozwijany. Dzięki niemu, agregat trójosiowy jest lżejszy o około 225 kg.

Bert Brauers, w zarządzie BPW odpowiedzialny za konstrukcje, rozwój i testy, mówi: Potencjał zastosowania tworzyw sztucznych w podzespołach do samochodów ciężarowych i naczep jest ogromy. Aby móc rozwijać kolejne innowacyjne rozwiązania, wzmacniamy strategicznie naszą dotychczasową kompetencję. Adete ma jednak dalej działać również w innych branżach, między innymi budownictwie maszyn, technice okrętowej, w sektorze energetycznymi i technice medycznej.

BPW realizuje strategię konsekwentnej dywersyfikacji portfela, zarówno w przypadku produktów, jak i usług. W ten sposób średnie przedsiębiorstwo działające jako firma rodzinna, reaguje na głębokie zmiany na rynku. Po największym producencie naczep firmie Schmitz Cargobull, która dotychczas wyprodukowała już 500 000 własnych oś, również firma numer dwa w Europie – zakład produkcyjny pojazdów Krone – stawia na własne osie. W tym celu firma Krone przejęła producenta osi Gigant i rozbudowuje w Dinklage zakład produkcyjny.

W przyszłym roku BPW ma zamiar skoncentrować się na realizacji strategii wdrożonej już w 2012. Jej celem jest rozbudowa rozwiązań z dziedziny telematyki i mechatroniki, a także sektora części zamiennych. – Telematyka nie jest celem samym w sobie, lecz wartością dodaną sektora transportu – mówi Bert Brauers. Szczególnie niezależność produkcyjna platformy telematycznej spółki córki BPW firmy Idem jest bardzo ceniona przez użytkowników.

W pigułce

Achim Kotz, prezes zarządu Truck & Bus Equipment, podczas dorocznej konferencji prasowej na początku grudnia był „dość zadowolony” z obrotów za rok 2014. Pomimo spadków spowodowanych sytuacjami kryzysowymi na rynkach ukraińskim, rosyjskim, Środkowym Wschodzie oraz w Turcji, za rok 2014 spodziewane są obroty na poziomie 1,1 miliarda euro. BPW działa na całym świecie i zatrudnia około 5500 pracowników.

 

jm

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This