Katagoria: części i akcesoria, Opony, opublikowano: 10 kwietnia 2015


GREIFUS – koniec kłopotów z wymianą koła na drodze

GREIFUS – koniec kłopotów z wymianą koła na drodze

Artykuł z numeru: TRUCKauto.pl: 2015/3-4
Przeczytaj on-line

 

 

 

Koniec z kłopotliwą wymianą na drodze uszkodzonego ogumienia naczepy. Jedno proste urządzenie uwalnia od straty czasu i męczącego dźwigania. Na polski rynek trafiła światowa nowość – GREIFUS – jednostronny podnośnik uszkodzonego koła.

 

W Polsce zarejestrowanych jest około 150 000 zestawów. Według statystyk ADAC Truckservice, uszkodzenia opony to najczęstsza usterka na drodze. Aż 35,9 proc. awarii zestawów wiąże się z tzw. gumą. Zatem można sobie wyobrazić, jak duży to może być problem dla jeżdżących po naszych drogach pojazdów.

By wymienić na drodze uszkodzone koło, pojazdy ciężarowe wyposażone są w zapas, który często waży około 130 kg. Trafiają się sporadycznie firmy nieużywające kół zapasowych, korzystające w przypadku awarii z pomocy serwisów mobilnych. Niestety wiąże się to z długim oczekiwaniem na pomoc drogową, przestojem, no i znacznymi kosztami.

Każdy wie, z czym wiąże się wymiana „kapcia” na drodze, to mozolna, ciężka praca. Zdjęcie 100-kilogramowego koła, wyjęcie zapasu, montaż i zapakowanie uszkodzonego do kosza. Uff, można się zmęczyć. A bywa to także niebezpieczne, szczególnie na autostradzie.

Naprzeciw tego typu problemom wychodzi niemiecka firma GTM Fahrzeugbaumodule. Jako pierwsza prezentuje montowany jednostronnie do ramy naczepy podnośnik osi GREIFUS. Zasada jego działania jest prosta – uszkodzone koło jest unoszone na wysokość około 3 cm, tak by pojazd mógł bez problemu dalej poruszać się po drodze, dojechać do serwisu. GREIFUS znajduje zastosowanie także przy uszkodzeniach łożysk, felg czy osi montowanych w naczepach.

Zamontowanie urządzenia na drodze i podniesienie osi trwa najwyżej 10 minut. Urządzenie ma masę ok. 18 kg, częściowo zastępuje koło zapasowe.

Pierwszym krokiem do zamontowania urządzenia jest podniesienie naczepy do maksymalnej wysokości. Następnie na wewnętrznej stronie podłużnicy naczepy za pomocą czterech śrub i podkładek dystansujących, umocowuje się pionowy uchwyt urządzenia GREIFUS. Następnym krokiem jest opuszczenie na poduszkach całej naczepy tak nisko jak to jest tylko możliwe. Następnie pozioma belka jest mocowana i zabezpieczana za pomocą zawleczki dokładnie pod miechem (poduszką) osi z uszkodzonym kołem, łożyskiem.

 Ostatnim etapem jest podniesienie naczepy na układzie pneumatycznym, do wysokości transportowej, czyli ok. 3 cm nad powierzchnię jezdni.

 Jak zapewnia producent, urządzenie jest bardzo łatwe w montażu i nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Urządzenie to ogranicza niebezpieczeństwo związane z wymianą koła na drodze, szczególnie na autostradach.

 GREIFUS pozwala zaoszczędzić ok. 150 kg na masie własnej naczepy (masa koła zapasowego oraz skrzynki, w której się ono znajduje) oraz ograniczyć koszty inwestycji związanej z ich zakupem.
Ograniczona masa własna naczepy to albo zwiększenie jej ładowności, albo zmniejszenie zużycia paliwa. GREIFUS może znaleźć zastosowanie w warsztatach naprawczych, znajdujących się w firmach transportowych. Jego zastosowanie umożliwia lepszy dostęp do osi zwłaszcza przy przeglądach, naprawach hamulców, łożysk czy samych osi. Urządzenie idealnie nadaje się także w serwisach w celu przygotowania i manewrowania naczepą, niezależnie od stopnia zaawansowania naprawy hamulców, łożysk lub osi. Eliminuje konieczność założenia kół, aby przestawić pojazd na placu lub w hali.

Podstawowe zalety GREIFUS

 • możliwość szybkiego i prostego dojechania do najbliższego parkingu lub pobliskiego serwisu
 • ogumienia
 • czas montowania maksymalnie 10 minut
 • nie jest wymagana fachowa wiedza
 • skrócenie czasów postoju
 • nie jest potrzebna utwardzona nawierzchnia do montażu
 • zmniejszenie ryzyka związanego z niebezpiecznymi sytuacjami awaryjnymi na miejscu
 • zdarzenia, zwłaszcza na autostradach
 • zaoszczędzenie na wadze powyżej 150 kg dzięki rezygnacji z koła zapasowego i z jego mocowania
 • niższe koszty w wyniku pozbycia się koła zapasowego
 • mniejsze zużycie paliwa i zwiększenie pojemności ładunkowej

Jak działa GREIFUS zobacz na filmie dostępnym bezpłatnie na stronie www.greifus.eu

 

Opr. Redakcja

 

 

Przeczytaj cały artykuł

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This