Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 12 października 2013


Transgraniczne spotkanie przewoźników w Okunince

Transgraniczne spotkanie przewoźników w Okunince

DSC_002790 przedstawicieli firm transportowych, w tym 30 z Ukrainy, wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji Przewoźników Polskich i Ukraińskich zorganizowanej na początku października, w Okunince k. Włodawy.

Inicjatorem przedsięwzięcia była redakcja Truck Auto.pl oraz Stowarzyszenie Rozwoju Logistyki i Eksportu Kresy z Chełma. Stowarzyszenie te reprezentowali prezes Jacek Korzeniewski oraz Mariusz Szaruga.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Służby Celnej – Paweł Merkisz, zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie, Andrzej Pracoń, zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Zamościu, Krzysztof Guściora, kierownik Oddziału Celnego w Chełmie. Inspekcję reprezentował Mariusz Szabała, zastępca dyrektora WITD w Lublinie.
Założenia nowego kodeksu celnego, który będzie obowiązywał w najbliższych miesiącach, przedstawił zebranym doktor Piotr Witkowski, wykładowca Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie. W swoim referacie wskazał na korzyści wynikające z dostosowania zakładanych przez kodeks regulacji dostosowanych do obecnej rzeczywistości. Zdaniem Witkowskiego, korzystna również będzie, planowana na listopad umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską. Rodzi to perspektywę zacieśnienia współpracy z naszym wschodnim sąsiadem.

DSC_0001
Ze strony ukraińskiej o trudnościach w prowadzeniu działalności transportowej mówił Anatoli Pryłucki, dyrektor firmy Trans Atlas z Łucka. Przestrzegał szczególnie przed podpisywaniem umów na wykonywanie transportu z nieuczciwymi firmami spedycyjnymi, jakich na Ukrainie nie brak. Olek Filimoniuk, właściciel firmy FLG z Kowla wnosił o częstsze spotkania przewoźników polskich i ukraińskich oraz zaangażowanie do współpracy profesjonalnej kancelarii prawniczej, która reprezentowałaby przewoźników przed organami administracyjnymi w Polsce.

DSC_0034
Pytania związane z przeważeniami samochodów ukraińskich oraz z kontrolami celnymi wyjaśniane były przez zastępcę naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie Pawła Merkisza. Postawę ukraińskich przewoźników chwalił na spotkaniu przedstawiciel lubelskiego WITD Mariusz Szabała. – Jesteście naprawdę bardzo zdyscyplinowaną grupą przewoźników –mówił w swoim wystąpieniu.
Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że spotkania powinny mieć charakter cykliczny. Następna konferencja zaplanowana jest na wiosnę 2014 roku i prawdopodobnie będzie miała miejsce tym razem po stronie ukraińskiej.

Zbigniew Witamborski

Sciagnij caly artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This