Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 22 czerwca 2015


Nowe płatne odcinki – koniecznie sprawdź przed wyjazdem na wakacje!

Nowe płatne odcinki – koniecznie sprawdź przed wyjazdem na wakacje!

Wakacje powitamy razem z wprowadzeniem opłat za przejazd na kolejnych 251 km dróg. Od 30 czerwca wprowadzone zostaną opłaty w systemie viaTOOL na odcinkach autostrady A4 oraz dróg S3, S5, S8, S11, S12, S61i S69 w dziewięciu województwach. Po zmianach sieć płatnych dróg obejmie łącznie 3150 km.

 

Elektroniczny System Poboru Opłat viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autokarówniezależnie od masy. A zatem wprowadzenie nowych opłat uderzy po kieszeniach także właścicieli camperów, busów dla więcej niż 11 osób czy samochodów z dużymi przyczepami, na przykład do przewozu koni, łodzi itp.

Nowe odcinki dróg, za przejazd którymi trzeba będzie uiścić stosowną opłatę, znajdują się w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.

Do sieci płatnych dróg w ramach viaTOOL zostaną włączone:

  • 35,1 km odcinek autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do węzła Dębica-Wschód,
  • odcinek drogi ekspresowej S3 od węzła Gorzów Wielkopolski Południe do Skwierzyny Południe (27,1 km)
  • odcinek drogi ekspresowej S5 Rydzyna-Korzeńsko (26,8 km),
  • odcinek drogi ekspresowej S8 Wieluń-Łask (74 km) i Jeżewo-Choroszcz (18,5 km),
  • odcinek drogi ekspresowej S11 Poznań Północ-Poznań Tarnowo Podgóne (13 km),
  • odcinek drogi ekspresowej S12 Jastków-Kalinówka (32,7 km),
  • odcinek drogi ekspresowej S61 Raczki-Suwałki Południe (11,9 km),
  • odcinek drogi ekspresowej S69 Bielsko-Biała Komorowice – Bielsko-Biała Mikuszowice (ok. 11 km).

Łącznie do systemu płatnych dróg w województwie łódzkim od 30 czerwca zostanie włączone 74 km dróg, w Wielkopolsce -36 km. Sieć płatnych dróg w Lubelskim powiększy się o 33 km, w Podlaskiem o 31 km, a w województwie lubuskim o 27 km. Dodatkowe 27 km płatnych dróg przybędzie w Małopolsce. Na Podkarpaciu z kolei 17,5 km. Najkrótsze odcinki zostaną włączone na Śląsku – 11 km oraz w województwie dolnośląskim jedynie 4 km.

Sieć płatnych dróg jest oznakowana, a opłaty kształtują się między 20 a 50 groszy za kilometr, przy czym ich wysokość uzależniona jest od masy pojazdu, a także klasy emisji spalin. Nie uiszczenie stosownej opłaty będzie wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla kierowcy, któremugrozi za to kara finansowa. Większa ilość płatnych kilometrów to też więcej miejsc obsługi klienta (dodatkowe siedem miejsc), których po 30 czerwca będzie łącznie działało 220.

System viaTOLL działa w naszym kraju od 2011 roku. System ten zastąpił wcześniejsze winiety i, co ważne, pozwala na wnoszenie opłat drogą elektroniczną. Wysokość opłaty w viaTOOL ustalana jest na podstawie przejechanej odległości oraz tego, jaką klasę emisji spalin ma pojazd. Środki finansowe uzyskane z opłat zasilają Krajowy Fundusz Drogowy i są przeznaczane na inwestycje drogowe w Polsce.

ViaTOOL nie tylko dla ciężarówek. Z systemu tego od połowy 2012 roku mogą również korzystać kierowcy aut osobowych, ale tylko na dwóch odcinkach autostrad A2: Konin-Stryków i A4: Gliwice-Wrocław. Korzystanie przez kierowców osobówek z viaTOOL pozwala im na rozliczanie się za korzystanie z autostrady w formie elektronicznej. Z urządzeń w ramach tego systemu korzystają także służby ratownicze, tak aby mogły sprawnie i łatwo przejechać przez autostradowe bramki.

Wpływy z systemu viaTOOL są nie małe – dziennie jest to około 3,8 mln złotych. W sumie, za przejazdy odcinkami autostrad: A2: Konin-Stryków oraz A4: Gliwice-Wrocław, kierowcy za pośrednictwem tego systemu zapłacili do Krajowego Funduszu Drogowego 4,5 mld zł. Największe wpływy odnotowywane są za przejazd A4, a tuż za nią plasuje się droga ekspresowa S8.

 

Źródło

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This