Katagoria: Logistyka i Transport, opublikowano: 05 lipca 2013


BelToll już działa

BelToll już działa

1 lipca na Białorusi ruszył elektroniczny system poboru opłat drogowych. System ma objąć 824 km dróg.
Elektronicznym poborem opłat za przejazd po drogach Białorusi zajmuje się BelToll. Docelowo płatne będzie ponad 2,7 tysięcy km. BelToll pracuje w systemie mikrofalowym. 

 Sieć płatnych dróg zostanie poszerzona o drogi łączące Mińsk z centrami regionalnymi Mohylew (M-4) i Gomel (M-5), liczące w sumie 356 km.

Stawki opłat za przejazd autostradami płatnymi, które obowiązują od 1 lipca 2013 roku:

pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej
3,5 tony
(samochody osobowe)
0.04 EURO/km

dwuosiowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
(pojazdy ciężarowe/autobusy)
0.08 EURO/km

trzyosiowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
(pojazdy ciężarowe/autobusy)
0.10 EURO/km

pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony 
(pojazdy ciężarowe/autobusy)
0,12 EURO/km

Opłata za korzystanie z płatnych dróg w ramach systemu BelToll może być płacona na podstawie umowy pre-paid lub post-pay. Przy zawieraniu umowy, użytkownik płatnych dróg dokonuje wyboru jednego z tych dwóch trybów płatności.
Umowa jest zawierana za pośrednictwem operatorów kart flotowych, takich jak Berlio, E100, euroShell, Eurowag, PEK Belavtostrada. Płatność jest realizowana w gotówce w rublach białoruskich (BYR) lub kartami flotowymi (Belorusneft, Berlio, E100, euroShell, Eurowag).
Aby skorzystać z sieci dróg płatnych BelToll, należy zarejestrować pojazd w systemie i wyposażyć go w urządzenie pokładowe (OBU) przeznaczone na rynek białoruski. Można je będzie wypożyczyć w punktach dystrybucji, które są zlokalizowane wzdłuż sieci dróg płatnych, na stacjach benzynowych oraz w pobliżu przejść granicznych.
Rozmieszczone nad drogami płatnymi bramownice wyposażone są w anteny komunikujące się z urządzeniem pokładowym zamontowanym na przedniej szybie pojazdu. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby zmiany pasa, redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się, co zapewnia płynność przejazdu. Za każdym razem, gdy pojazd wyposażony w OBU przejeżdża pod bramownicą, z konta użytkownika zarejestrowanego w systemie BelToll automatycznie pobierana jest opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Transakcja jest potwierdzana przez urządzenie pokładowe sygnałem dźwiękowym. Urządzenie pokładowe jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla jednego pojazdu. Należy je zainstalować zgodnie z instrukcją na przedniej szybie. Urządzenie pokładowe OBU dedykowane dla systemu BelToll jest oznaczone literami BY i może być używane tylko na terenie Republiki Białorusi.
Dodatkowe informacje na stronie internetowej www.beltoll.by lub na infolinii +375 172 798 798
Opr. Redakcja

Sciagnij caly artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This