Katagoria: Leasing i wynajem, opublikowano: 05 marca 2013


Wynajem: Stabilny rozwój branży wynajmu pojazdów

Wynajem: Stabilny rozwój branży wynajmu pojazdów

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów opublikował wyniki firm flotowych na koniec 2012 roku. Według statystyk podanych przez członków PZWLP, rozwój organiczny związku wyniósł 9 procent rok do roku. Wynajem w Polsce rozwija się więc w stałym tempie.

Z piętnastu raportujących firm PZWLP czternaście zanotowało wzrosty. Według stanu na 31 grudnia 2012 roku związek w wynajmie długoterminowym łącznie finansował i zarządzał 104977 pojazdami. W full service leasingu (FSL) było 83696 aut, w leasingu z serwisem (LS) – 11239, a w wyłącznym zarządzaniu (FM) – 10042 samochody.
– Wyniki związku wskazują na stabilny rozwój branży. Ze względu na fuzje, przejęcia i przystąpienie nowych członków, które miały miejsce w ostatnim roku, zdecydowaliśmy się przeanalizować dane z punktu widzenia rozwoju organicznego, który w bardziej przejrzysty sposób pokazuje przyrost samochodów, czyli realny rozwój branży – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
Wzrost firm PZWLP w wynajmie długoterminowym wyniósł 9 procent rok do roku. W usługach opartych na flotach należących do członków związku – w full service leasingu oraz w leasingu z serwisem liczonych łącznie – skala wzrostu była zbliżona i wyniosła 9,18 procent.
 – Dane za rok 2012 podkreślają rozwój charakterystycznych tendencji w wynajmie długoterminowym pojazdów. Należą do nich między innymi stabilne, stałe tempo wzrostu full service leasingu, który jest najpełniejszym i najbardziej kompleksowym produktem wynajmu oraz stagnacja wyłącznego zarządzania, na co wskazuje skala jego rozwoju: nieco ponad pół procent – wyjaśnia Leszek Pomorski.
PZWLP obejmuje obecnie ponad 73 procent polskiego rynku wynajmu ogółem i 75 procent full service leasingu. Razem z niezrzeszonym, ale raportującym wspólnie z PZWLP Masterlease, udział w branży wynajmu wynosi ponad 87 procent.
(opr. am)

Ściągnij cały artykul

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This