Katagoria: Leasing i wynajem, opublikowano: 03 listopada 2008


Wynajem długoterminowy: Nie kupuj! Wynajmij…

Wynajem długoterminowy:  Nie kupuj! Wynajmij…

Na naszym rynku coraz szybciej rozwija się usługa wynajmu długoterminowego. Do kogo kierowana jest taka usługa? Na jakich warunkach można wypożyczyć samochód, na jaki okres. W tym numerze przedstawiamy ofertę firm, które świadczą usługi typu full outsourcing, czyli wynajmu długoterminowego.
Przedsiębiorstwa posługujące się parkiem samochodowym są zmuszone poświęcać wiele środków i angażować wielu pracowników do administrowania własną, często bardzo rozbudowaną flotą. Wypożyczenie samochodu to rozwiązanie, skierowane do tych firm, które chcą użytkować samochody za stałą ratę miesięczną. Z wynajmu mogą skorzystać wszystkie firmy niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i liczby samochodów.
Przegląd polskiego rynku
Masterlease
Masterlease to firma należąca do GM Poland, prowadząca wynajem długoterminowy oraz wszystkie związane z tym usługi administracyjne i techniczne. Środki finansowe, jakimi gospodaruje firma, mogą być przeznaczone na inwestycje w główne gałęzie działalności, stwarzając możliwość osiągnięcia dodatkowych zysków. Niskie opłaty inicjalne, rozłożone w czasie koszty – w przeciwieństwie do jednorazowych dużych wydatków związanych z zakupem – korzystnie wpływają na zachowanie płynności finansowej. Natomiast problemy związane z utrzymaniem samochodów w firmie zostaną powierzone specjalistom.
Korzyści finansowe to niewielkie początkowe zaangażowanie kapitału własnego, nienaruszanie zdolności kredytowych klienta, możliwość precyzyjnej kalkulacji wydatków i budżetu oraz ich liniowy charakter (brak kumulacji wydatków związanych z opłatą wstępną do umowy czy też corocznym kosztem zakupu polis ubezpieczeniowych, wszystkie opłaty ujęte są w ratach czynszowych), możliwość zaliczania opłat za wynajem w koszty uzyskania przychodu, precyzyjna kontrola kosztów ponoszonych na paliwo, równa optymalizacja kosztów utrzymania firmowej floty samochodowej, niższe ceny pojazdów i wszelkich usług związanych z ich eksploatacją.
Wynajem długoterminowy łączy ze sobą finansową część związaną z pozyskaniem samochodów z kompleksowym pakietem obsługi serwisowej. W zależności od uwarunkowań formalnoprawnych i preferencji kontrakt faktycznie przyjmuje formę umowy dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego, wzbogaconego o elementy serwisu samochodów. Usługa ta dedykowana jest dużym przedsiębiorstwom i międzynarodowym korporacjom, które tworzą lub posiadają flotę samochodów. Zawiera finansowanie, pełną obsługę wynajmowanych samochodów (czyli pełną kontrolę nad wydatkami, bieżącą eksploatacją czy naprawami oraz całodobowy serwis, ubezpieczenie), możliwość wykorzystania samochodów zastępczych oraz karty paliwowe.
Można także skorzystać z pełnego pakietu usług, bądź jedynie z tych opcji. Finansowanie polega na zakupie samochodów według preferencji nabywcy, od producenta lub dealera samochodowego. Możliwe jest także odkupienie części bądź całości floty samochodowej dotychczas użytkowanej przez przedsiębiorcę i przekazanie jej na powrót do eksploatacji w ramach umowy dzierżawy lub leasingu. Umowa może zostać zawarta w złotówkach lub euro, na okres od 12 do 60 miesięcy.
Można także skorzystać z wielu opcji zawartych w usłudze wynajmu długoterminowego, m. in. serwisu, ogumienie, naprawy w autoryzowanych warsztatach na terenie całej Polski.
Firma oferuje pełną ofertę ubezpieczeniową, nadzór nad likwidacją szkód komunikacyjnych. W razie potrzeby samochód zastępczy za pośrednictwem międzynarodowych i lokalnych firm wynajmujących samochody na terenie całej Polski. Masterlease zapewnia dojazd do uszkodzonego samochodu, naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie na terenie całego kraju oraz nocleg dla kierowcy lub transport do miejsca podróży. Po zakończeniu umowy oferuje pomoc w sprzedaży samochodów.

Lucas Car Rental
Firma oferuje wynajem samochodów dostawczych, osobowych, minibusów oraz samochodów luksusowych.
Firma nie wprowadza limitu kilometrów dla wynajmowanych aut, pełne ubezpieczenie zapewnione jest w cenie najmu. Wyposażenie samochodu dostosowane jest do potrzeb pory roku – zapewniając opony zimowe/letnie, łańcuchy śniegowe, nawigację, telefony komórkowe. Możliwość wynajmu długoterminowego zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.
Wynajem długoterminowy samochodów zapewnia pokrycie wszystkich kosztów związanych z eksploatacją aut. Kosztem nabywcy jest jedynie paliwo i płyny eksploatacyjne. Raz na miesiąc dostarczana jest faktura za wynajem. Zapłata również rozliczana jest w trybie comiesięcznym. Istnieje możliwość finansowania zakupów dla firm oraz organizowania całej potrzebnej floty. Firma specjalizuje się także w wynajmie długoterminowym – kilkuletnim.

PTTS RENTING Sp. z o.o.
Firma powstała w 2005 roku w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z całkowitym udziałem kapitału zagranicznego (Belgia). PTTS RENTING Sp. z o.o. specjalizuje się w wynajmie pojazdów ciężarowych., należy do grupy ATL RENTING – firm specjalizujących się w wynajmie pojazdów ciężarowych (do grupy należą ponadto: ATL RENTING NV w Belgii, ATL RENTING w Holandii). Firma posiada szeroką gamę pojazdów ciężarowych, oferuje elastyczny okres trwania umowy, uproszczone procedury, szybkie podjęcie decyzji o zawarciu umowy, możliwość montażu wyposażenia dodatkowego, profesjonalną obsługę, możliwość akceptacji umowy w przypadku nowo powstałych firm, organizację i finansowanie obsługi serwisowej pojazdów, możliwość zakupu środka transportu po zakończeniu umowy, zapewnienie pełnego zarządzania procesem likwidacji szkód oraz kontaktów z ubezpieczycielem.
Wynajem długoterminowy łączy ze sobą finansową część związaną z pozyskaniem pojazdów z kompleksowym pakietem obsługi serwisowej i ubezpieczeniowej. W zależności od uwarunkowań formalnoprawnych i potrzeb nabywcy, kontrakt w rzeczywistości przyjmuje formę umowy najmu lub umowy leasingu. W ofercie PTTS RENTING można wybrać bądź umowę z „opcją pełnej obsługi” lub też wariant bez opieki nad przedmiotem najmu. W ramach umowy z „opcją pełnej obsługi” firma PTTS RENTING pokrywa koszty rejestracji pojazdu, badań technicznych, podatku od środków transportu, konserwacji i serwisu włączając wymianę opon, hamulców oraz innych elementów i podzespołów, których zużycie wynika z prawidłowej eksploatacji przedmiotu najmu. Umowa najmu z opcją pełnej obsługi nie obejmuje kosztów parkowania, garażowania, grzywien, mandatów, napraw niewynikających z prawidłowej eksploatacji przedmiotu najmu. W ramach umowy najmu „bez obsługi” wszelkie koszty związane z zachowaniem przedmiotu najmu w należytym stanie, koszty jego eksploatacji, serwisu, napraw, badań technicznych, podatku od środków transportu, ubezpieczenia, koszty parkowania, garażowania, grzywien, mandatów ponosi klient.
W kwestii ubezpieczenia również można wybrać wariant, w którym nabywca dokonuje ubezpieczenia pojazdu, bądź też może zdecydować się na wynajem przedmiotu ubezpieczonego przez firmę. Cena jest uzależniona od czasu trwania danej umowy, wybranej opcji oraz liczby wynajmowanych pojazdów. Oferowany okres najmu to 1-60 miesięcy w zależności od wymagań i wybranego wariantu.

Hama Polska Sp. z o.o.
Hama Polska działa na polskim rynku ponad rok, powstała w wyniku połączenia udziałów kapitałowych spółki DBK – dealera ciężarówek marki DAF i Hama Trucks z siedzibą w Augsburgu. Siedziba spółki znajduje się w Olsztynie, a oddziały zlokalizowane są w Gdańsku, Toruniu, Szczecinie, Białymstoku oraz w Jankach pod Warszawą i Wrocławiu. Hama Trucks jest jednym z największych usługodawców transportowych w Europie w zakresie wynajmu pojazdów od 12 t masy całkowitej.
Hama Polska na terenie kraju oferuje firmom przewozowym usługę polegającą na krótkoterminowym, średnio- i długoterminowym wynajmie środków transportu. Okres wynajmu pojazdów możliwy jest od 3 miesięcy do 3 lat. Oferowana flota jest niezależna producencko, co oznacza, że do wyboru są pojazdy dowolnej marki w segmencie ciągników siodłowych, pojazdów budowlanych, dystrybucyjnych, do usuwania odpadów oraz naczep. Opłacając ratę za wynajem środków transportu poza kosztami paliwa i opłatami drogowymi nie trzeba martwić się o pozostałe koszty użytkowania, tj. serwis, załatwianie formalności związanych z ubezpieczeniem, wymianę opon, podatek od środków transportu.
Obecnie flota Hama Polska składa się z 120 pojazdów, wynajmuje ciągniki siodłowe, naczepy (DAF, MAN, Koegel ,Schmitz).
Wszystkie pojazdy wynajmowane przez Hama są rejestrowane w Polsce, co oznacza, że faktura VAT jest wystawiana przez podatnika polskiego (zwrot podatku VAT). W 2009 roku Hama Polska Sp. z o.o. planuje powiększyć flotę do 200 jednostek. Podpisanie raty wynajmu pojazdu jest możliwe przy bardzo małym zaangażowaniu czasu, nawet w pół godziny.

Euro Leasing
Firma Euro Leasing jest znanym specjalistą w dziedzinie wynajmu środków transportowych.
Centrala znajduje się w Niemczech, firma posiada szeroką sieć oddziałów na terenie całej Europy.
Na liście klientów znajdują się takie renomowane przedsiębiorstwa jak DHL, Kraftverkehr Nagel, Dachser, Nielsen & Sörensen, Meyer & Meyer. W swojej ofercie Euro Leasing posiada najem długoterminowy. Wynajmujący ma do wyboru pojazdy różnych marek w tym również nowe ciągniki i naczepy różnego typu.
Wynajmujący otrzymuje książeczkę z adresami punktów serwisowych w całej Europie, z pomocy których może skorzystać w przypadku awarii samochodu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli awaria przytrafi się na trasie, wystarczy jedynie zatelefonować na znajdujący się w dokumentach pojazdu numer telefonu.

ALD Automotive
ALD Automotive jest firmą wchodzącą w skład Grupy Société Générale, która świadczy usługi wynajmu i zarządzania flotami pojazdów w całej Europie. Od listopada 2003 roku firma jest obecna w Polsce kontynuując działalność firmy Multifleet Partners Sp. z o.o.
ALD Automotive jest jedną z największych firm w Europie, świadczących usługi wynajmu długoterminowego, która działa w 39 krajach, zatrudnia 3600 osób i zarządza flotą ponad 712 357 pojazdów. Dzięki doświadczeniu i specjalizacji w branży motoryzacyjnej, i równocześnie na bazie specjalistycznego oprogramowania, przygotowano rozwiązania, które gwarantują stałe wydatki w całym okresie wynajmu samochodów. Wynajem nie wymaga angażowania własnych środków finansowych ani skomplikowanych procedur. Firma oferuje stałe miesięczne opłaty zależne od długości umowy, preferencje podatkowe oraz pełną elastyczność przy wyborze opcji zakończenia umowy. Przy zawieraniu umowy istnieje możliwość ujęcia opcji zarządzania serwisem, która umożliwi zaplanowanie w czasie rzeczywistych kosztów użytkowania samochodów

Daimler Fleet
Wynajem długoterminowy to minimum formalności, jeden partner do współpracy i jedna opłata miesięczna zawierająca część finansową i serwisową. Jest to kompleksowa oferta dla dużych przedsiębiorstw jak i dla małych i średnich firm. Zalety wynajmu długoterminowego w Daimler Fleet to między innymi: stałe koszty związane z finansowaniem floty, przejrzyste planowanie wydatków budżetowych związanych z flotą samochodową – stałe stawki miesięczne, ryzyko utraty wartości pojazdu ponosi DFM, firma ponosi również ryzyko związane z kosztami serwisowania oraz nie pobiera opłat związanych z zarejestrowaniem i wydaniem samochodów. Daimler Fleet Management, jako jeden z liderów na rynku, jest ważnym partnerem dla producentów i importerów pojazdów oraz dla firm ubezpieczeniowych. W związku z tym oferuje dodatkową korzyść w postaci wypracowanych przez nas rabatów i niższych kosztów zakupu. Daimler Fleet ponosi ryzyko związane ze wzrostem szkodowości i co za tym idzie również samej stawki ubezpieczeniowej.

ING Car Lease Polska
Raz w miesiącu klientowi wystawiana jest jedna faktura za używanie wszystkich pojazdów objętych umową wraz z raportem zarządczym. Opłata miesięczna jest stała przez cały okres trwania kontraktu. Po zakończeniu okresu trwania umowy, najemca zwraca swoje samochody, a ING Car zapewnia – bez żadnych przestojów – kolejne nowe. Możliwa jest również opcja odkupienia pojazdów. Stosując elastyczne zasady współpracy można – już w trakcie realizacji kontraktu – nieodpłatnie modyfikować warunki umowy (np. okres jej obowiązywania czy ustalony przebieg pojazdu).
Korzyści podatkowe: pozabilansowe finansowanie, redukcja kosztów operacyjnych – prawo do odliczenia podatku VAT przez ING przy zakupie pojazdów, raty finansowe kalkulowane od ceny netto. Raty leasingowe pozostają kosztem uzyskania przychodu. Możliwość odliczenia podatku VAT od opłaty miesięcznej w maksymalnej dozwolonej przepisami kwocie. Korzyści finansowe: ryzyko związanego z wartością końcową (wykupu) pojazdu po stronie ING Car Lease Polska, atrakcyjne rabaty na zakup i serwis samochodów.

Volkswagen Leasing Polska
Oferta Volkswagen Leasing Polska obejmuje pełne finansowanie zakupu samochodów, nadzór nad procesem ich zamawiania i dostawy, rejestrację pojazdów, pełne ubezpieczenie w zakresie OC, AC, NW na preferencyjnych warunkach, 24-godzinny program pomocy drogowej wraz z samochodem zastępczym, kompleksową likwidację szkód komunikacyjnych, opiekę serwisową w autoryzowanych punktach przez cały okres trwania umowy.

Fraikin
Najem polega na przekazaniu firmie do użytkowania samochodów na okres 6-24 miesięcy lub dłużej. W zakresie usługi najmu znajdują się elementy, które tworzą także Full Service Leasing, a więc finansowanie i opieka serwisowa z administracją i ubezpieczeniem. Również w najmie następuje przejęcie ryzyka wartości końcowej, kosztów serwisowych i inne. Fraikin uwalnia zasoby firmy – ludzi, kapitał i czas – umożliwiając ich wykorzystanie w innych obszarach. Pomaga to w skupieniu się na zasadniczej działalności biznesowej i stworzeniu wydajniejszej struktury. Korzyści na poziomie zarządzania. Pojazdy zarządzane przez firmę Fraikin są stale utrzymywane w doskonałej formie. Ich dostępność wzrasta, a awarie techniczne stają się rzadsze. Dzięki temu łatwiej jest zagwarantować klientom firmy wysoką jakość i niezawodność usług.

KBC Autolease
Usługa skierowana jest do firm wymagających elastyczności w korzystaniu z floty, prowadzących doraźne projekty biznesowe, a także chcących często wymieniać samochody w firmowym parku. Najem pozwala na precyzyjne budżetowanie kosztów oraz wysoką elastyczność firmy. Szczególne zastosowanie znajduje w przypadku, gdy firma prowadzi kilku-kilkunastomiesięczne projekty, zatrudniając na ten czas specjalistów. To także elastyczne rozwiązanie pozwalające wyposażyć w samochód służbowy pracowników zatrudnionych na okres próbny lub określony. Jednocześnie usługa najmu jest tańsza od usług wynajmu krótkoterminowego (Rent a Car). Ze względu na możliwy krótszy okres trwania umowy (poniżej 24 miesięcy) umowa najmu jest kwalifikowana, z punktu widzenia ustaw podatkowych, jako najem, dzierżawa (a nie jako leasing operacyjny).

Volvo Trucks Poland
Podstawowe założenie umowy najmu polega na tym, że VFS ponosi ryzyko związane z posiadaniem przedmiotu najmu, dzięki czemu najemca może skoncentrować się na działalności swojego przedsiębiorstwa. Najemca wpłaca stałą miesięczną opłatę pokrywającą niemal wszystkie koszty, dzięki czemu może precyzyjnie ustalić swój budżet. Koszty finansowania, usługi serwisowe, naprawy i konserwacje, a także ubezpieczenie OC i AC wliczone są w cenę. Najemca ponosi jedynie koszty związane z paliwem, podatkiem drogowym i obsługą pojazdu (kierowca, operator). Koszty umowy najmu można odpisać od dochodu podlegającemu opodatkowaniu. Po wygaśnięciu umowy najemca zwraca pojazd do VFS bez dodatkowych opłat.

Scania Finance
Oferta wynajmu pojazdów ciężarowych Scania przeznaczona jest nie tylko dla zwolenników marki Scania, ale także dla operatorów, którzy posiadają w swojej flocie różne pojazdy i nie mają doświadczenia w eksploatacji ciężarówek tej marki. Taka usługa zapewnia szybki dostęp do środków transportu na określony czas w przypadku nagłego i trudnego do przewidzenia czasowego wzrostu zapotrzebowania na przewozy transportowe, podczas prac sezonowych lub gdy zdarzy się awaria wymagająca czasochłonnej naprawy. Pojazdy można wynająć nawet na 1 dzień, maksymalnie do 12 miesięcy. Wszystkie posiadają pełne ubezpieczenie, są zarejestrowane, oznakowane, mają opłacony podatek drogowy oraz wykupioną winietę. Obecnie we flocie Scania przygotowanych jest 21 pojazdów ciężarowych, w 2008 roku firma planuje powiększyć tę liczbę do 40 sztuk.

Micar
Wypożyczalnia Samochodów MiCaR właśnie wyszła na rynek z najbardziej rewolucyjna ofertą na wynajem samochodów dostawczych. Firma oferuje najniższe ceny w Europie na wynajem krótko i długoterminowy najlepszych modeli Ducato.
MiCaR to nazwa handlowa wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych będącej jedną z gałęzi działalności rodzinnej firmy „WERWEST – Global”. MiCaR zajmuje się wynajmem samochodów od 1999 roku. MiCaR systematycznie poszerza swą ofertę. Dzięki niskim kosztom MiCaR jest w stanie utrzymać komkurencyjna ofertę, przy zachowaniu wysokiego poziomu usług.
MiCaR przygotował chyba najlepszą ofertę w Europie. Trzy superpromocje MiCaR na Fiaty Ducato 2,3 MJ we wzmocnionej wersji Max, w dwóch najbardziej poszukiwanych rozmiarach 3,7 i 4,07 części załadowczej.

Ponadto w ofercie istniej opocja MiCaR umożliwiająca już po roku zmianę pojazdu na nowszy model lub spełniający inne wymagania.

 

Podsumowanie
Na polskim rynku działa już sporo firm z branży CFM. Przed podjęciem decyzji zalecamy przeanalizowanie wszystkich ofert firm świadczących usługę wynajmu. Przy wyborze powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres oferowanej usługi i jasne zapisy w umowie. Zwróćmy uwagę na cenę, ale często niska może wiązać się z pewnymi ograniczeniami, choćby w serwisie. Równie istotne jest doświadczenie firmy CFM, szczególnie w zakresie obsługi wielu marek samochodów.
Zbigniew Szerszeński

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*

Share This